Jump to content
  • 0

Kavat- hodowla i zależności.


_marjan_

Question

Witam. 

Nigdzie nie znalazłem konkretnych informacji więc "uderzam" tutaj, proszę mnie przekierować jeśli odpowiedzi już gdzieś widnieją na moje pytania...

Jak zrobić kavata- wiadomo. Jeśli robimy wszystko losowo, bez genotypu to mamy losową rasę z losowym wyglądem....ale czego konkretnie można się spodziewać po korzystaniu z jednego genotypu? Dwa genotypy dają klona od dawcy o ile rozumiem? A jeden genotyp zwiększa szansę na co? Na rasę, na konkretny wygląd głowy, ogona, na konkretne kolory? W jakim zakresie, znaczy ile mamy % szansy na dane cechy używając jednego genotypu? A co jeśli wezmę 2 genotypy tej samej rasy od 2 innych kotów? 

Chciałbym tak bardziej świadomie hodować kavaty znając chociaż procent prawdopodobieństwa dostania konkretnych cech- da się jakoś?

Obecnie dla mnie to wygląda tak: bez genotypów- całkowita losowość; 2 genotypy- całkowity klon dawcy; 1 genotyp- coś losowo i niby coś z genotypu, ale w jakim zakresie nic nie wiadomo. Czy się mylę i czy jednak można coś więcej przewidzieć?

Link to comment
Share on other sites

4 answers to this question

Recommended Posts

Hej.

48 minutes ago, _marjan_ said:

bez genotypów- całkowita losowość; 2 genotypy- całkowity klon dawcy; 1 genotyp- coś losowo i niby coś z genotypu

Zgadza się.

Jeśli masz genotypy (trzeba użyć obu), to twój nowy zwierzak będzie miał zagwarantowane cechy "rodziców" (oprócz wzrostu). Jeśli rodzice są różnych ras, to masz 50% szansy na jedną z nich. Jeśli rodzice są różni, ale tej samej rasy, to nowy zwierzak ją odziedziczy, a losowo (50/50) będą odziedziczone cechy wyglądu (np. kolor oczu, kształt ogona).

 

Link to comment
Share on other sites

Przy użytym jednym genotypie nie możesz przewidzieć nic. Masz 50% szans, że kavat odziedziczy jakąś cechę protoplasty (bądź nawet wszystkie, ale jest to zupełnie losowe) i 50% że będzie zupełnie inny, bez jakiejkolwiek cechy "rodzica". Nie masz żadnego wpływu na to, że jeżeli jakaś cecha zostanie odziedziczona, to że będą to uszy, ogon, głowa, czy nawet rasa.
Wiem, że chciałoby się zrobić z jednego kota o pożądanych cechach dwa wartościowe, ale niestety, to tak nie działa 😉

Ps To samo oczywiście dotyczy psów.

Link to comment
Share on other sites

Liczyłem, że są jakieś dane bardziej sprecyzowane, np. że slot nr1 daje jedne cechy, a slot nr2 jakieś inne [na genotypy], trochę krzyżowałem już i wychodzi, że kolejność slotów nie ma wpływu na nic- tak czy siak wszystko idzie losowo, jedyne co pewne to nowy kot na pewno będzie tej samej rasy co rodzice (jeśli mają tą samą oboje) i że wygląd po nich odziedziczy (głowa, ogon), ale też wyjdzie całkowicie losowa mieszanka z obu..i tyle, jedna wielka loteria.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...