Jump to content

Recommended Posts

Wielkie Pomniejszanie

https://forums.warframe.com/topic/1223735-the-great-ensmallening/

TLDR: w przyszłym tygodniu zwolnimy 6.6GB miejsca na PC, ale będzie to wymagało 6.5GB aktualizacji. Większość platform ujrzy podobne usprawnienia.

Mam ([DE]Glen) mgliste wspomnienia wczesnych dni w 2012, kiedy uruchomiliśmy Zamkniętą Betę, ale doskonale pamiętam, że cały plik do pobrania był na tyle mały, by zmieścić się na płycie CD-ROM. Przez 8 lat od premiery widzieliśmy, jak obraz instalacyjny rozrósł się ponad 100-krotnie, a kiedy uwzględnimy całą wspaniałą zawartość dodaną przez te lata, łatwo zobaczyć dlaczego: trzy otwarte światy, ponad tuzin lokacji, 28 zadań, niemal 500 broni i ponad tysiąc modów, nie wspominając o kilku odnowieniach, które zaktualizowały starą zawartość.

W Warframe jest tak dużo zawartości, że niektórzy nie mogą gry pomieścić na mniejszych SSD i są zmuszeni uruchamiać ją z wolnych HDD. W grze jest tak wiele rzeczy, że nawet u ludzi z dużymi dyskami SSD NVME gra nie zawsze jest w stanie ładować się tak szybko, jakbyśmy chcieli. Na szczęście znaleźliśmy nową technologię, która nam pomoże - sprawimy, że gra zmaleje i będzie ładować się szybciej - ale jest haczyk: musicie pobrać odnowioną zawartość.

Wspominaliśmy w podsumowaniu, że zwolnimy do 6.6GB miejsca, ale wartość rzeczywista będzie znacznie większa: prawdopodobnie zwolnimy do przynajmniej 15GB, kiedy skończymy. By zmniejszyć ból aktualizacji, rozbijemy te odnowy aktualizacji na trzy części rozłożone do końca 2020 roku. Wykorzystujemy także te "mini odnowy", by dokonać optymalizacji jakości i wydajności formatów, których nie ruszaliśmy od czasów premiery (czasów, kiedy wspierany był tylko DirectX 9!).

Jedną z rzeczy, które robimy, aby zmniejszyć rozmiar jest zmiana sposobu kompresji tekstur. Mimo że nie jest to idealna analogia, jest to podobne do kompromisu jakości obrazu i wielkości pliku, który otrzymuje się z różnymi formatami obrazu: PNG jest bezstratny, ale może tworzyć bardzo duże pliki, JPEG mogą być bardzo małe, ale zawierają widoczne artefakty kompresji. Technologia, z której korzystamy zwie się Oodle Texture i jesteśmy niezwykle zadowoleni z rezultatów: nasze pliki są około o połowę mniejsze w rozmiarze na dysku, a wizualne różnice są znikome.

W pierwszej aktualizacji zamierzamy zmienić nasze mapy oświetlenia. Spędziliśmy ogrom czasu dokładnie analizując jakość efektów i wątpimy, że ktokolwiek je zauważy gdziekolwiek poza najostrzejszymi testami. To powiedziawszy, oto niektóre z najtrudniejszych przypadków jakie znaleźliśmy (wyłączyliśmy tekstury kolorów by podkreślić delikatne różnice między nimi).

Przed

Orbiter1Base.jpg.1c5ba0e7b13e4b14d344356

Po

Orbiter1RDO.jpg.d73b8c26653d5c12e0feb69b

Przed

Orbiter2Base.jpg.5bfa459da21641dec69f412

Po

Orbiter2RDO.jpg.31d46b0ce0d764d246a6262b

Zaletą tego rozwiązania jest to, że je łatwo dostosować w razie potrzeby: gra może domyślnie korzystać z małego i szybkiego formatu, a my możemy zwiększyć rozdzielczość by zachować jakość w szczególnych przypadkach (jak półka w kwaterach osobistych).

W drugiej aktualizacji zastosujemy tę samą technologię do reszty tekstur w grze i spodziewamy się zobaczyć podobne - jeśli nie większe - oszczędności. Znowu, spędziliśmy dużo czasu kompromisowi jakości i ponownie jesteśmy bardzo zadowoleni. Tutaj szczególnie trudny przypadek: mapa normalnych:

Przed (19MB)

NormalBase(19MB).thumb.jpg.6ff7b639b7d71

Po (8MB)

NormalRDO(8MB).thumb.jpg.f594393d177d9af

W tym przypadku kompresja zmniejszyła rozmiar z około 19MB do 8MB a różnice są bardzo trudne do zauważenia.

Jako ktoś, kto ostatnio musiał podłączyć zewnętrzny dysk USB do mojego starego laptopa testowego z 2013, jestem osobiście bardzo podekscytowany wydaniem tych zmian. Wiem, że pobranie będzie niewygodne, ale odzyskanie 15GB miejsca i podwojenie efektywnej przepustowości ładowania tekstur będzie niesamowite!

Edited by hotfixbot3000
  • Like 1
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...