Jump to content

Jakiej użyć karty graficznej?


Tenno2128

Recommended Posts

Dzień dobry

Mam problem z przycinaniem się gry na otwartych mapach. Przy wymianie ognia obraz gubi klatki, podczas wykopywania kamyczków prawie nie da się trafić w suwak, itp...

Obserwowałem kartę graficzną za pomocą programu TechPowerUp GPU i odkryłem, że podczas takich newralgicznych momentów moja grafika nie wyrabia.

Tylko po samym wyjściu z Fortuny na Orb Vallis i staniu w miejscu, wartości obciążenia procesora graficznego (GPU load) i użycie pamięci grafiki (Memory Used) przyklejają się do sufitu. Takie rzeczy dzieją się już po rezygnacji z wielu ustawień i detali upiększających obraz.

Stąd moje pytanie:

Jaką kupić kartę graficzną (w miarę rozsądną cenowo jeśli to możliwe), aby gra działała płynnie na najwyższych detalach w każdym momencie rozgrywki i na każdej mapie?

Byłoby fajnie gdybym otrzymał jakieś propozycje dotyczące konkretnej karty.

Jeśli nie to chociaż wymagane parametry np., jaką pamięć musi mieć taka karta. Czy wystarczy szyna pamięci 192 bit czy musi być więcej. Jakie jest konieczne taktowanie rdzenia. Itp. Jeśli będę miał chociaż takie dane to może sam sobie coś wybiorę.

 

Poniżej podam obecne ustawienia graficzne w grze:

Moje ustawienia graficzne:

Rozdzielczość: 1440x900

Odświeżanie: 74.98Hz

Lokalne refleksy: V

Oświetlenie Wolumetryczne: X

Blask: V

Ziarnistość filmu: X

Okluzja otoczenia: X

Shadery wysokiej jakości: X

Dynamiczna rozdzielczość: Wyłączony

Detale geometrii: NISKI

Jakość systemu cząsteczek: NISKI

Cząsteczki GPU: NISKI

Jakość cieni: NISKI

Pamięć tekstur: NISKI

Filtrowanie anizotropowe: 2x

Filtrowanie trójlinowe: DOMYŚLNE

Wygładzanie krawędzi: WYŁĄCZONE

Głębia ostrości (DOF): X

Rozmycie: X

Zniekształcenia: V

Poświata: V

Korekcja kolorów: V

Szczegółowe oświetlenie: X

Cienie postaci: X

Cieniowanie kontaktowe: X

Efekty żywiołów: X

Zoptymalizowany przerzucony model (eksperymentalny): X

 

Będę wdzięczny za rzeczowe odpowiedzi.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

 

Link to comment
Share on other sites

Hej!

Dobrze byłoby znać też resztę parametrów komputera :)

Wybrałeś raczej kiepski moment na kupno nowej karty, w tej chwili "rozsądna cenowo karta graficzna" to oksymoron, szczególnie kiedy posiadasz jakiekolwiek oczekiwania w kwestii wydajności.

Rozważyć należy następujące opcje:

  1. Jeśli reszta komponentów komputera jest podobna do Twojej obecnej karty graficznej pod względem wieku/wydajności: ustal budżet i odwołaj się do np. zestawów komputerowych na PurePC czy nawet gotowych już zestawów dostępnych w sklepach.
    W przypadku ulepszenia samego GPU szybko może okazać się, że pozostałe komponenty nie dają rady i wracasz do punktu wyjścia.
  2. Jeśli przez lata rozbudowy komputera tylko GPU pozostało w tyle: ustal budżet i wybierz najwydajniejsze GPU w tej cenie. Nie przejmuj się szczególnie parametrami pokroju szerokości szyny czy taktowaniami - w praktyce nie ma to szczególnego znaczenia i w segmencie mid-high zwykle drożej = więcej = lepiej. Dalsze wątpliwości możesz rozwiać odwołując się do testów wydajności (benchmarków) danych kart.
  3. W kontekście nadciągających funkcjonalności Cross Play i Cross Save, warto rozważyć także inwestycje w konsole.

 

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź.

Podana stronka, przyznam, super. Poczytam.

Odnośnie pozostałych komponentów: Nie są złe. Żaden z ośmiu rdzeni procesora ani razu nie zderzył się z wartością maksymalną (3,84 GHz). Dane mam na dwóch dyskach SSD (pierwszy tylko na system drugi na resztę) i gra szybko się ładuje. 16 GB pamięci RAM jest również wystarczająca (w razie czego bez problemu mogę dołożyć ale nie ma takiej potrzeby). Jedynie grafika kuleje.

Szukając sobie karty posiłkowałem się stroną (moja karta pod tym linkiem):

https://www.techpowerup.com/gpu-specs/geforce-gtx-660.c895

i rubryką "Relative Performance" gdzie umieszczone są grafiki posortowane względem wydajności. Ale nadal nie chcę wylosować sobie jakiejkolwiek lepszej karty bo może okazać się, że mogę wtopić sporo kasy a wydajność nadal nie będzie zawsze obsługiwać wysokich detali na dużych mapach. W takiej sytuacji jestem gotowy szarpnąć się bardziej i kupić coś jeszcze lepszego ale chcę kupić raz i mieć spokój z przycinającym się Warframem.

Budżet mogę ustalić dowolnie ale jak patrzę na ceny tych najlepszych to przyznam, że za tą cenę mogę kupić samochód który mam aktualnie w planach. 

Miałem nadzieję, że znajdzie się tu ktoś grający w Warframe na wysokich detalach kto zechce przyznać się co ma w swojej skrzynce (lub przynajmniej napisze, że jego karta też nie wyrabia i napisze która abym jej nie kupował).

Link to comment
Share on other sites

Z osobistego doświadczenia mogę powiedzieć, że karta GTX1070 powinna spełniać Twoje oczekiwania wydajności w grze przez przeważającą większość czasu, przypuszczam, że do 75FPS w 1080p lub niższej rozdzielczości wystarczyć powinien GTX1060 - oraz oczywiście odpowiedniki AMD.

13 hours ago, Tenno2128 said:

Żaden z ośmiu rdzeni procesora ani razu nie zderzył się z wartością maksymalną (3,84 GHz).

Przy zakupie nowszej karty graficznej miej na uwadze, że w sytuacji ograniczenia przez GPU, CPU może spędzać większość czasu oczekując na gotowość GPU do dalszej pracy.

W przypadku wymiany GTX660 na GTX1060 (w wersji 6GB), które na podanej przez Ciebie stronie jest 129% szybsze, może się okazać, że to karta graficzna będzie spędzać większość czasu w oczekiwaniu na instrukcje procesora.

Odnieść możesz się także do strony Porównania Userbenchmark.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za odpowiedź. Będę brał pod uwagę tą propozycję i ogólnie ten zbliżony zakres cenowy.

Gdy już podejmę decyzję o zakupie to opowiem pod tym wątkiem jak mi się to sprawdza. A tymczasem poczekam trochę, bo może inni zechcą jeszcze się na ten temat wypowiedzieć. Jeśli zbierze się więcej opinii na temat kart graficznych dla Warframe to wątek może okazać się cenny również dla pozostałych graczy.

Link to comment
Share on other sites

Mój komputer ma już ładnych kilka lat. Procesor i5-3570K (tylko 4 rdzenie), 16GB ram. Trzy lata temu wymieniłem kartę graficzną na GTX1070 i jak dotąd Warframe działa bez zarzutu w maksymalnych ustawieniach, również w otwartych lokacjach i w rozdzielczości 1920x1080, 60Hz.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Dzięki za twoją odpowiedź. Mało osób jest chętnych do wypowiedzi na ten prosty temat. Nie rozumiem dlaczego. Sprawa sprzętu jest bardzo ważna dla graczy Warframe (jeśli nie najważniejsza). Ale skoro tak to wygląda to trudno. Dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich czytających i komentujących.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...