Jump to content

Niestabilność gry na najnowszych procesorach Intel


[DE]Grzegorz
 Share

Recommended Posts

W trakcie analizy awarii Warframe wpadliśmy na przypadki, które nie były związane z kodem gry (były spowodowane przez nvgpucomp64.dll, element sterownika kart graficznych Nvidia). Zebranie setek takich zgłoszeń awarii pozwoliło nam na odkrycie pewnej prawidłowości: prawie wszystkie takie zgłoszenia pochodziły z maszyn używających procesorów Intel 13 i 14 generacji.

nvgpucomp64.dllcrashes.png.4a8d5497d37d3

Szczęśliwie złożyło się, że jeden z naszych pracowników napotykał takie awarie na swoim komputerze. Co ciekawe, jego komputer w biurze nie przejawiał tego problemu: korzystał z tego samego wyposażenia w grze i grał z tymi samymi ludźmi, ale problem występował tylko w domu.

Jego sprzęt nie był podkręcony, a maszyna była nowa, więc nie spodziewaliśmy się tu problemów. Podjęliśmy wszystkie standardowe działania: aktualizacja systemu Windows, sterowników, wyłączenie aplikacji działających w tle, test pamięci RAM - wszystko działało poprawnie.

Wykonaliśmy agresywne testy obciążeniowe na podobnych maszynach: skrypty szybko otwierały i zamykały elementy interfejsu, które zostały wspomniane w zgłoszeniach awarii, symulowane były kończące się bitwy pomiędzy NPC, jeden z testów teleportował nawet postać po poziomach, aby obciążyć sterownik graficzny.

Wszystko działało poprawnie, a jednak awarie mogły wystąpić przy tak podstawowych działaniach jak włączenie gry czy wczytywanie misji.

Ponieważ ta awaria nie była związana z napisanym przez nas kodem, ciężko było określić źródło problemu, jednak przegląd zgłoszeń pozwolił nam zauważyć, że te awarie występowały zazwyczaj, kiedy sterownik graficzny w pełni obciążał wszystkie rdzenie procesora. Doznaliśmy olśnienia, kiedy powiązaliśmy ten szczególny stan obciążenia z niedawnym raportem firmy Intel, który sugerował, że pomóc może aktualizacja BIOSu.

BIOS zwykle nie jest aktualizowany przez Windows Update: większość z naszych maszyn jest aktualizowana automatycznie, jednak te awarie występowały na osobistym komputerze w domu, który - jak się okazało - korzystał z wersji BIOSu wydanej w 2022 roku, której brakowało ponad tuzina poprawek, w tym "poprawek systemu zarządzania zasilaniem".

Aktualizacja BIOSu pozwoliła całkowicie zażegnać awarie gry związane z nvgpucomp64.dll i mamy nadzieję, że nie powrócą. Nie jesteśmy pewni, że ten problem był powiązany z tym raportem, ale cieszymy się, że aktualizacja BIOSu pomogła go rozwiązać.

Aktualizacja BIOSu to zazwyczaj prosty, choć rzadko zalecany proces - zwykle wyznajemy zasadę "nie naprawiaj tego, co działa", ale jeśli napotykacie awarie Warframe lub innych gier, korzystacie z procesorów Intel 13 lub 14 generacji i wyczerpaliście inne rozwiązania, może być warto spróbować (szczegółowe informacje na ten temat znajdziecie w instrukcji obsługi płyty głównej).

Jeśli gracie na procesorze AMD lub nie posiadacie najnowszych procesorów Intel, nie martwcie się, wraz z następną aktualizacją gry wprowadzone zostanie wiele innych aktualizacji stabilności - czekamy tylko na ich certyfikację.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...