Jump to content

Problem Warframe z regionem Polskim - dlaczego ludzie uciekają na "anglika"


fastdeath_
 Share

Recommended Posts

Witam

Na wstępie napomknąłbym, iż odkąd zacząłem przygodę z Warframe(od kilku lat) gram w Polskiej wersji językowej. I to nie z powodu nie znajomości angielskiego, lecz gdyż uważam go za wspaniały, rodzimy język. Problemy takie czy inne zawsze bywały, lecz ostatnimi czasy męczyły mnie do tego stopnia, że skłoniły do napisania niniejszego posta.

Jak raczej każdemu wiadomo większość gra po angielsku, a nowi gracze również po krótkim czasie "uciekają" na wersję anglojęzyczną. Jest to nie tylko kwestia problemów w tłumaczeniu, bo na te można jeszcze przymknąć oko. Problem natomiast pojawia się w momencie chęci nawiązania kontaktu z innymi graczami.

 

Przede wszystkim chciałbym zwrócić uwagę na stosunkowo nowy, "lepszy" czat, a w szczególności kartę "Region" :

  • Bezsensowność bota banującego, który nie pomaga, a wręcz przeszkadza. Rozumiem ogólną ideę autorów, ale nie ma prawa się ona sprawdzić na tak małej społeczności. Każdy kto zagra z 1 dzień na "polaku" dokładnie wie co mam na myśli. Przy raptem dajmy na to w porywach kilku-dziesięciu osobach na regionie, na rekrutacji panują wieczne pustki(od czasu do czasu zdarza się kilka osób). Nikt nie skacze od zakładki do zakładki, czy aby na pewno nie pojawiło się coś nowego. To nie angielski, gdzie do przesortowania jest kilkaset osób na 3 odpowiednie karty. Aktualnie nie da się, nawet pomimo chęci, rekrutować do zespołu "losowych" graczy("randomów z regionu"), jak to bywało "za starych - dobrych czasów";) . Również tłumaczenie gry nowym graczom jest trudne, ponieważ trzeba uważać na słowa, aby nie zostać zbanowanym. Niestety, ale sam również w znacznym stopniu zaprzestałem, właśnie z tego powodu. Jedyną możliwością jest rozmowa na privie.
  • Proponowane rozwiązanie: Jeżeli faktycznie bot jest potrzebny, to co najmniej umożliwić rekrutację oraz swobodne tłumaczenie/rozmowę na zakładce Region, poprzez usunięcie odpowiednich haseł ze słownika bota banującego. 

Nie poruszałem kwestii handlu, gdyż jak każdemu wiadomo "gdzie większy rynek, tam i większa konkurencja". Ją należałoby traktować z osobna.

 

Jestem doprawdy zdumiony, że do tej pory nie zostało to co wspomniałem jeszcze zrobione, a polska wersja językowa z dnia na dzień "upada". 

 

Pozdrawiam

 

Link to comment
Share on other sites

Żeby mieć pojęcie czemu jest tak a nie inaczej musielibyśmy cofnąć się nieco w czasie, żeby zobaczyć jak wyglądało to przed rozpoczęciem długotrwałej moderacji, kiedy to każda dyskusja była zakłócona dwudziestoma wiadomościami o treści "inv" po tym jak ktoś zaoferował klucz pustki.
Wszystko mogłoby normalnie działać, gdyby zamiast cwaniakować ludzie po prostu kliknęli na odpowiednią zakładkę, ale wolą tłumaczyć "bo nikogo tam nie ma". Taka mentalność stadna. Sam osobiście znam sporo ludzi, którzy uciekli na angielski nie dlatego, że bot wywala z regionu, a dlatego, że na naszym czacie był bajzel.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Soldier1312 said:

Żeby mieć pojęcie czemu jest tak a nie inaczej musielibyśmy cofnąć się nieco w czasie, żeby zobaczyć jak wyglądało to przed rozpoczęciem długotrwałej moderacji, kiedy to każda dyskusja była zakłócona dwudziestoma wiadomościami o treści "inv" po tym jak ktoś zaoferował klucz pustki.
Wszystko mogłoby normalnie działać, gdyby zamiast cwaniakować ludzie po prostu kliknęli na odpowiednią zakładkę, ale wolą tłumaczyć "bo nikogo tam nie ma". Taka mentalność stadna. Sam osobiście znam sporo ludzi, którzy uciekli na angielski nie dlatego, że bot wywala z regionu, a dlatego, że na naszym czacie był bajzel.

Przynajmniej 2x tyle wyemigrowało na angielską wersję, bo ceny i łatwość sprzedania/kupienia tam rzeczy poprzez handel, jest dużo wyższa niż na PL. Emigracja zarobkowa :P

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, tocorro said:

Przynajmniej 2x tyle wyemigrowało na angielską wersję, bo ceny i łatwość sprzedania/kupienia tam rzeczy poprzez handel, jest dużo wyższa niż na PL. Emigracja zarobkowa :P

Handel faktycznie jest chyba główną przyczyną "migracji", ale bot również swoje zrobił. Wydaje się, że działa coraz gorzej. Teraz już strach w ogóle zabrać głos w dyskusji. Nawet nazwa planety, w odpowiedzi na pytanie o drop zasobów, może być przyczyną bana.

Link to comment
Share on other sites

To chyba tylko ja mam zupełnie odwrotnie... gram w polską wersję, gdyż jest czytelniejsza (czcionka), na tłumaczenie czy opisy nie zwracam uwagi, gdyż korzystam z angielskiej Wiki, a polskie tłumaczenie jest na tyle 'dobre", że w zupełności wystarczy do zwyczajnej gry. Nie wiem jak to jest z tym botem, bo nie zaglądam i nie udzielam się na innych chatach niż drużyna/klan, sporadycznie handel (wszystko sprzedaje i kupuję poprzez stronę marketu, dużo wygodniejsze niż spamowanie na chacie w grze). Problemów z angielskim raczej nie mam, znam go na tyle dobrze, że spokojnie mogę robić za tłumacza-amatora.

Link to comment
Share on other sites

Problem opisany przez fastdeath_ dotyczy nie tylko Polskiej wersji ale każdym mniejszym społeczeństwie jak: hiszpańska, portugalska, włoska, koreańska ... mógłbym tak wymieniać ...

Ze strony czysto formalnej, Region jest zakładką czatu przeznaczoną do rozmów na tematy związane z warframe, udzielaniem rad, wskazaniem kierunku dla świeżych graczy. Jeśli one dotyczą np rekrutacji, handlu i/lub tematów nie związanych z warframe podlegają moderacji (pomijam przypadki wulgaryzmów, bo za nie grozi dużo więcej jak godzina "odsiadki"). Zarówno Modzi jak i Bot są specjalnie wyszkoleni by przeciwdziałać bałaganowi na czacie (same szkolenia są przeprowadzane czasem nawet codziennie). Ów "bałaganem" jest przykładowe spamowanie zaproszeń...

Słyszałem na różnych szczeblach rozgrywki skargi że nie można normalnie prowadzić konwersacji bo jakieś typy spamowały zaproszeniami do klanów na regionie lub na wrak.
Bot sam z siebie nie wyrzuca za nic. On wyszukuje słowa klucze często interpretowane np z rekrutacją (jak na przykład "inv").
Często też jestem pytany czy dałoby się np posiadać grę w wersji angielskiej a czat w ojczystym języku gracza - i lub odwrotnie. Z przyczyn oczywistych nie da się :sad:

Podsumowując czemu wersja polska ma być bardziej uprzywilejowana od innych wersji? Kiedy to decyzja samych graczy by NIE korzystać z dedykowanych zakładek i tym samym łamią regulamin korzystania z czatu rekrutując na regionie.

Rozwiązania tego "problemu" są dwa (bo nikt trzeźwo myślący nie wyłączy bota):
- ilekroć ktoś pokaże się na regionie z automatu "loguje się" też do handlu i rekrutacji.
- ujednolicenie z innymi wersjami językowymi zakładki rekrutacji i handlu.

Pierwsza propozycja obciąży dodatkowo server odpowiadający za czat, bo nie jedna a 3 zakładki będą zawsze aktywne. W drugim przypadku ... co by dużo nie mówić, moderacja takich połączonych czatów była by koszmarem.

Link to comment
Share on other sites

@Soldier1312 Nie zgodzę się z Tobą, w tak małej społeczności sprawdzało się to, owszem był jakiś tam "bajzel", ale dzięki temu dało się w tym samym czasie rozmawiać o byle czym, pomagać oraz załapać się to interesującego teamu. 

@tocorro Z oczywistych względów pominąłem kwestię handlu. Nawiasem mówiąc można się przelogowywać niby tylko w celu handlu, ale problem na "polaku" nie znika, a tam przecież "łatwiej". Więc i tam ludzie migrują.

@Dr_Someone Dokładnie się z Tobą zgadzam.

@THeMooN85 Tej kwestii nie poruszyłem, ale własnie do tego się to sprowadza. Większość ludzi zamyka się w gronie znajomych/klany/sojuszu. Mało kto już stara się znaleźć towarzysza/szkę misji na polskim czacie. Prościej przelogować na "anglika", a jakże.

@Kracken Nie wiem w jaki celu przywołujesz strony "formalne", bo moim zdaniem to ma służyć konkretnemu celu -> do komunikacji. I nie ma co owijać w bawełnę, że po wprowadzeniu bota, polska wersja "umarła"(a przynajmniej jeszcze bardziej "upadła"). Nic się już nie da "normalnie" załatwić, a rozmowa do której powinien służyć wspomniany czat, przyjmuje coraz bardziej formę paranoi. Konkretnie mówiąc, ludzie starają się po "staremu" rozmawiać itd. ,ale wszystko sprowadza się do "jak wykiwać bota", aby nie zostać zbanowanym.                                                                                                                               Ogólnie to zadziwia mnie, jak można podawać tak "banalne"(bez obrazy) argumenty jak "dlaczego ma być uprzywilejowana", to raczej nie kwestia uprzywilejowania, tylko praktyki. Ten system się zwyczajnie NIE sprawdza. Co więcej nie ma prawa się sprawdzić, a Twoje rozwiązania? ...hmm.               Zastanawia mnie, poco podawać rozwiązania nie do zrealizowania, jak określiłeś. Pierwsze rozwiązanie to słabe rozwiązanie, bo (powtórzę) nikt nie "biega" od karty do karty. Team chce się złożyć w przeciągu chwili a nie godzin. Drugie jak sam określiłeś raczej ciężkie do wykonania, dlatego go nie proponowałem(chociaż nasuwa się na wstępie i dla wielu byłoby idealne ;) ).                                                                                                                               Dodatkowo wspomniałeś o uciążliwych "invach" np na wrak, niestety ale nie mogę powiedzieć nic innego jak "życzę szczęścia w obecnym systemie". Wcześniej, być może nie idealny, ale działał, a teraz? Polecam spróbować.

 

Nie chciałbym, aby ktokolwiek źle mnie zrozumiał, ale smucą mnie wypowiedzi świadczące o braku zrozumienia, z oczywistej przyczyny: nie grania w tej wersji językowej o specyficznej, małej społeczności.

Dlatego bardzo proszę o przemilczenie, jeżeli dana osoba jest świadoma, iż niezależnie od zmian nie będzie grała(z przyjemnością;) ) w rodzimym języku.

Serdecznie pozdrawiam

 

Edited by fastdeath_
Link to comment
Share on other sites

Kiedyś, kiedy w grze pojawiła się możliwość handlu z graczami, region stał się rzeczywiście nie do ogarnięcia dla kogoś, kto chciał podyskutować o Warframe, czy pomóc mniej doświadczonym graczom. Słychać było coraz więcej głosów za uruchomieniem bota. Przyznaję się bez bicia, że sam byłem za tym, gdyż wydawało się to dobrym rozwiązaniem. Pamiętam, że Tomasz pisał wtedy coś w rodzaju, że uruchomienie bota nie jest takie proste, bo składnia, bo kontekst, bo algorytmy i takie tam. Niejako "zmusiliśmy" go tutaj, na forum, żeby jednak bota uruchomił testowo. I co? Wychodzi na to, że [DE]Prime nie sprawdził się. Gracze na handel idą i tak na angielski, a cała reszta, która pozostała na polskim kombinuje, jak obejść bota i i tak rekrutuje na regionie. W sumie nie jest to już tak uciążliwe jak na początku, a źle działający bot bywa bardziej irytujący, no i jak zwykle w życiu: najbardziej dostają "po gaciach" gracze, korzystający z czatu zgodnie z tematyką zakładek. Więc może pora wyłączyć tego potworka, przynajmniej na jakiś czas i sprawdzić, czy społeczność trochę "dojrzała"?

 

 

 

 

Edited by Dr_Someone
Link to comment
Share on other sites

Co do handlu... nie wspominałem o tym ani słowa bo obecnie jest tyle platform jak grupy na facebooku, kanały na discordzie czy słynny warframe.market, że przeskakiwać na inną wersję językową robi się tylko na 20 min by opylić lub kupić jakiś przedmiot i wracamy na stare śmieci. Zostać na stałe dla samego handlu jest raczej śmieszne.

Przyznam.. Bot idealny może nie jest. Został wprowadzony by właśnie ograniczyć rekrutacje na regionie. A z tego co mi wiadomo razem z moderatorami i przewodnikami dobierali słownictwo do bota. I robią to do dzisiaj !
Dziwi mnie że teraz wam ten powód tak bardzo przeszkadza...

@fastdeath_ kolega kompletnie mnie nie zrozumiał... Uprzywilejowanie polegałoby na przyzwolenie na ŁAMANIE REGULAMINU CHATU.

Mówisz że "nie da się normalnie załatwiać spraw". A ja sądzę że jesteś w śmiertelnym błędzie ... Mamy tyle specjalnych zakładek ... Szkoda tylko że nie chcesz z nich korzystać...

Twoje rozwiązanie nigdy nie zostanie wprowadzone bo będzie to przyklaśnięcie do wszystkich patologi mogących pojawić się na czacie...
Więc jeśli chcesz podać jakieś sensowne rozwiązanie niech ono będzie przynajmniej zgodne z regulaminem.

A jeśli naprawdę chcecie ograniczenia bota ? Proszę bardzo ! Na wersji włoskiej ograniczyli go tylko do wulgaryzmów - ilość moderatorów czatu wzrosła o 10 osób.

Mogę się założyć, że mimo waszego tak wielkiego marudzenia żaden z was nie pofatygował się o zrobienie screenshota(ów) z waszym zdaniem o które przyczepił się bot i wysłał do pomocy technicznej ze skargą na bota...
Nawet Tu nie jesteście wstanie podać przykładów by poprzeć swoje racje.

Link to comment
Share on other sites

 

30 minutes ago, Kracken said:

Mogę się założyć, że mimo waszego tak wielkiego marudzenia żaden z was nie pofatygował się o zrobienie screenshota(ów) z waszym zdaniem o które przyczepił się bot i wysłał do pomocy technicznej ze skargą na bota...

Mogę się założyć, że mimo tak wielkiej wiary w swoje racje nie masz pojęcia, jak wygląda czat na forum i co widzi gracz (nie gracz funkcyjny) po "zadziałaniu" bota...

Edited by Dr_Someone
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Dr_Someone said:

 

Mogę się założyć, że mimo tak wielkiej wiary w swoje racje nie masz pojęcia, jak wygląda czat na forum i co widzi gracz (nie gracz funkcyjny) po "zadziałaniu" bota...

a tak wygląda :

de prime.jpg
 

W innym wypadku był to moderator.

Link to comment
Share on other sites

@Kracken Bot przeszkadza i doprowadza do białej gorączki od samego początku jego wprowadzenia. "Gamoni", którzy przeginali można było mutować. Natomiast teraz nie można prowadzić normalnej, swobodnej konwersacji. Rozumiem, że jesteś przywiązany do regulaminów i zasad, ale całkowicie poważnie polecam spróbować gry na "polaku" i rekrutacji do teamu(dajmy na to wspomnianego wraku). Po Twoich wypowiedziach odnoszę wrażenie, że jesteś zdziwiony jak śmiem mówić jakoby coś było nie w porządku.

Quote

Mówisz że "nie da się normalnie załatwiać spraw". A ja sądzę że jesteś w śmiertelnym błędzie ... Mamy tyle specjalnych zakładek ... Szkoda tylko że nie chcesz z nich korzystać...

Nie wiem o czy mówisz, osobiście korzystam ze wszystkich dostępnych mi możliwości. Aczkolwiek fakt, że po zmianie przestawiłem się bardziej na grę ze znajomymi lub public team, bo na rekrutacji brak graczy, albo owszem, ale tylko garsta, w większości składająca się z ludzi z którymi właśnie gram i szukamy chętnych. Bądź w efekcie końcowym ktoś rekrutuje na "angliku". Moim zdaniem nie powinno tak to wyglądać. Czy może się mylę?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Kracken said:

a tak wygląda :

de prime.jpg
 

W innym wypadku był to moderator.

W związku z Twoim wcześniejszym wpisem:

1 hour ago, Kracken said:

żaden z was nie pofatygował się o zrobienie screenshota(ów) z waszym zdaniem o które przyczepił się bot i wysłał do pomocy technicznej ze skargą na bota...

Mógłbyś jeszcze raz powiedzieć czego screeny mamy wysyłać do DE? Bo jakoś nie mogę załapać o co Ci chodziło...

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Dr_Someone said:

Mógłbyś jeszcze raz powiedzieć czego screeny mamy wysyłać do DE? Bo jakoś nie mogę załapać o co Ci chodziło...

zdanie / wypowiedz która spowodowała że zostałeś wyrzucony z czatu. czyli dowodu że bot jest źle ustawiony.

19 minutes ago, fastdeath_ said:

@Kracken Bot przeszkadza i doprowadza do białej gorączki od samego początku jego wprowadzenia. "Gamoni", którzy przeginali można było mutować. Natomiast teraz nie można prowadzić normalnej, swobodnej konwersacji. Rozumiem, że jesteś przywiązany do regulaminów i zasad, ale całkowicie poważnie polecam spróbować gry na "polaku" i rekrutacji do teamu(dajmy na to wspomnianego wraku). Po Twoich wypowiedziach odnoszę wrażenie, że jesteś zdziwiony jak śmiem mówić jakoby coś było nie w porządku.

Nie wiem o czy mówisz, osobiście korzystam ze wszystkich dostępnych mi możliwości. Aczkolwiek fakt, że po zmianie przestawiłem się bardziej na grę ze znajomymi lub public team, bo na rekrutacji brak graczy, albo owszem, ale tylko garsta, w większości składająca się z ludzi z którymi właśnie gram i szukamy chętnych. Bądź w efekcie końcowym ktoś rekrutuje na "angliku". Moim zdaniem nie powinno tak to wyglądać. Czy może się mylę?

Zapraszam do przeczytania JESZCZE RAZ pierwszej odpowiedzi tego tematu. Tym razem ze zrozumieniem.

Edited by Kracken
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kracken said:

zdanie / wypowiedz która spowodowała że zostałeś wyrzucony z czatu. czyli dowodu że bot jest źle ustawiony.

Zapraszam do przeczytania JESZCZE pierwszej odpowiedzi tego tematu. Tym razem ze zrozumieniem.

Whaat?
@KrackenTy chyba nie zrozumiałeś o co tu wszystkim chodzi...

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kracken said:

zdanie / wypowiedz która spowodowała że zostałeś wyrzucony z czatu. czyli dowodu że bot jest źle ustawiony.

Myślałem, że nie muszę pisać "łopatologicznie", ale chyba sam się zakręciłeś, więc sformułuję pytanie inaczej:

Po co mamy wysyłać screeny do DE, skoro po zadziałaniu bota nie widać tego co pisaliśmy, a jedynie informację, że zostaliśmy wyrzuceni?

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kracken said:

 

to ja wam łopatologicznie pokazuje jak to działa:
aasdadasd.jpg

Kiedy wracacie po pewnym czasie - tj po otrzymaniu bana... tak wtedy możecie nie widzieć co się napisało...

Dobra, masz jakieś tam swoje teorie i ok. Ja, kiedy dostanę bana za napisanie czegoś w rodzaju: żeby zdobyć czujniki musisz grać misje na Jowiszu (żeby nie było kolejnego powodu do spiny: chodzi o sens, a nie o słowa) nie widzę niczego, poza informacją, że mnie wykopano. W tym momencie porzucam miłą konwersację z graczami i mając w doopie pomoc komukolwiek, idę na fajkę (wiem, to też szkodzi) i nie ma znaczenia, czy wracam po minucie, kilkunastu minutach, czy po paru godzinach - i tak nie widzę swojego wpisu, który spowodował bana. A tak w ogóle: myślisz, że DE potrzebuje moich screenów? Jak im po prostu napiszę za co mnie wywaliło to co, nie uwierzą mi?

Reasumując: bot polskojęzyczny się nie sprawdza, ewentualnie osoby odpowiedzialne za jego "naukę" nie radzą sobie z tym zadaniem. Dlatego moim zdaniem jego próbne wyłączenie może przynieść więcej korzyści niż szkód.

Edited by Dr_Someone
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Dr_Someone said:

Dobra, masz jakieś tam swoje teorie i ok. Ja, kiedy dostanę bana za napisanie czegoś w rodzaju: żeby zdobyć czujniki musisz grać misje na Jowiszu (żeby nie było kolejnego powodu do spiny: chodzi o sens, a nie o słowa) nie widzę niczego, poza informacją, że mnie wykopano. W tym momencie porzucam miłą konwersację z graczami i mając w doopie pomoc komukolwiek, idę na fajkę (wiem, to też szkodzi) i nie ma znaczenia, czy wracam po minucie, kilkunastu minutach, czy po paru godzinach - i tak nie widzę swojego wpisu, który spowodował bana. A tak w ogóle: myślisz, że DE potrzebuje moich screenów? Jak im po prostu napiszę za co mnie wywaliło to co, nie uwierzą mi?

Reasumując: bot polskojęzyczny się nie sprawdza, ewentualnie osoby odpowiedzialne za jego "naukę" nie radzą sobie z tym zadaniem. Dlatego moim zdaniem jego próbne wyłączenie może przynieść więcej korzyści niż szkód.

Jedna prosta zasada. W wypadku jakichkolwiek ticketów wysyłanych do pomocy technicznej w 80% wypadków wymaga ona jakieś podkładki. To jest jeden z przypadków.
Tak DE nie uwierzy tobie na słowo pisane w sprawach które z założenia działają dobrze i lub są polerowane dosyć często - patrz Bot.

Screenshot posiada także jedną z istotnych elementów które zdanie " bot mnie wyrzucił za powiedzenie XYZ" nie posiada. Kojarzenie krzyżowe i stempel czasowy. O dosłownym cytacie wypowiedzi nie wspomnę.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Kracken said:

Tak DE nie uwierzy tobie na słowo pisane w sprawach które z założenia działają dobrze i lub są polerowane dosyć często - patrz Bot

Z założenia działają dobrze? A kto tak założył? Jarek? Gracze twierdzą, że działa źle, ale Ty wiesz swoje i będziesz się tego trzymał. W takim razie ja kończę dyskusję. Szczęśliwego Nowego Roku. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kracken said:

Jedna prosta zasada. W wypadku jakichkolwiek ticketów wysyłanych do pomocy technicznej w 80% wypadków wymaga ona jakieś podkładki. To jest jeden z przypadków.
Tak DE nie uwierzy tobie na słowo pisane w sprawach które z założenia działają dobrze i lub są polerowane dosyć często - patrz Bot.

Screenshot posiada także jedną z istotnych elementów które zdanie " bot mnie wyrzucił za powiedzenie XYZ" nie posiada. Kojarzenie krzyżowe i stempel czasowy. O dosłownym cytacie wypowiedzi nie wspomnę.

Mnie za to ciekawi za to, jak mamy zrobić zdjęcie wypowiedzi, za którą niespodziewanie dostajemy karę. Po usunięciu jej nie widać i możemy nie pamiętać dokładnie użytych słów, a próby "kuszenia" bota wyglądałyby na celowe robienie z siebie ofiary.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...