Jump to content

Problem Warframe z regionem Polskim - dlaczego ludzie uciekają na "anglika"


fastdeath_
 Share

Recommended Posts

4 hours ago, THeMooN85 said:

Wolałbym zobaczyć rozwiązanie "problemu" jaki tutaj poruszono niż dalszą "pyskówkę"

@THeMooN85 Tu się z Tobą zgodzę, mi również zależy na wymianie pomysłów oraz konkretnych efektach. Natomiast spięcia od czasu do czasu być może się pojawiają, ale nie są warte uwagi, jak również nie powinny być powodem zniechęcenia :) . 

 

@tocorro Co myślisz na temat ostatniego pomysłu, zaproponowanego przez @JohhnyBravos

 

Pozdrawiam

Edited by fastdeath_
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, fastdeath_ said:

@tocorro Nie odpowiedziałeś mi na ostatnie pytanie do Ciebie skierowane ;) , a cały czas mnie to męczy. Jak powinienem rozumieć "w najbliższym czasie nie ma co liczyć, że DE poświęci środki na zrobienie czegoś z czatem"?

  • Że żadne zmiany, nawet tymczasowe, czy to poprawienie black-listy haseł bota, czy inne tu proponowane, nie mogą być aktualnie wprowadzone ze względu na "koszty"?
  • Na jakiej zasadzie funkcjonuje "mechanizm zmian" w grze. Tzn. Czy Wy osoby z jakimiś uprawnieniami(była mowa o różnych "funkcjach") macie wpływ na to? Czy może zbieracie pomysły, tak jak pokazałeś na screenie i przekazujecie je dalej licząc, że zostanie w końcu coś zrealizowane(i tak jak zwykli gracze patrzycie z bezradnością)?

 

 

On 2.01.2017 at 10:55 AM, tocorro said:

Co do pomysłów usprawniania czatu to osobiście podałem już kilka, między innymi ten o widoczności 2 okienek, np. regionu i rekrutacji na których byłoby się zalogowanych w tym samym czasie. 
- odpowiedzi od Steve'a "nah... it's fine as is"

Jak dla mnie to było zrozumiałe.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, fastdeath_ said:

@Transformau5 Super, to następnym razem przemilcz proszę, bo nie Ciebie pytałem "czy zrozumiałeś".

To ty pierwszy zacznij czytać dokładniej posty zamiast kilkukrotnie zadawać pytania, na które ci już odpowiedziano.

Nie można liczyć na to, że DE wprowadzą w życie te pomysły, bo uważają że czat w obecnej postaci działa poprawnie. Nie chodzi o żadne koszty, a przynajmniej nic o nich nie wspomniano.

On 2.01.2017 at 0:35 PM, tocorro said:

Jedną z propozycji moich były zmiany w działaniu czatu dla mniejszych regionów, jak ten właśnie dwu okienkowy czat. [DE]Caio przekazał ten pomysł ode mnie do Steve'a a poprzez niego Steve odpowiedział mi na nią tak jak już napisałem - że nie ma potrzeby.

 

Odpowiedzi na drugie pytanie można się domyślić, skoro tocorro został spytany o propozycję, podał pomysł, który został odrzucony i na tym zakończyła się przygoda zmian w polskim czacie.

On 2.01.2017 at 0:44 PM, tocorro said:

 

MsBKe9s.png

 

 

Edited by Transformau5
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Transformau5 said:

Nie można liczyć na to, że DE wprowadzą w życie te pomysły, bo uważają że czat w obecnej postaci działa poprawnie. Nie chodzi o żadne koszty, a przynajmniej nic o nich nie wspomniano.

____

Odpowiedzi na drugie pytanie można się domyślić, skoro tocorro został spytany o propozycję, podał pomysł, który został odrzucony i na tym zakończyła się przygoda zmian w polskim czacie.

Jak wspominałem Obecnie uważają, że to BOT działa poprawnie (bo jak również wspominałem nie ma "zwrotnych" informacji co do jego działania - czyj skarg przez support- nie pyskówek na forum). Sam czat działa poprawnie kiedy przestrzegane są jego reguły - a te jak wiadomo nie są nagminnie łamane o czym wszyscy wiedzą.
Z moich źródeł wiem że są toczone rozmowy nad "poprawą życia na czacie" małych społeczeństw są podnoszone od czasu do czasu(i częściej niż myślicie).

Jakie to źródła? Jestem moderatorem czatu polskiego od dwóch lat, ale jakbyście naprawdę siedzieli na polskim czacie to byście o tym wiedzieli :devil:

 

Edited by Kracken
Link to comment
Share on other sites

@Kracken :) czy Ty naprawdę uważasz dyskusję w tym temacie, odnośnie proponowanych pomysłów rozwiązania istniejącej sytuacji, wyłącznie za "pyskówki"?

Już wcześniej przyznałem Ci rację odnośnie możliwości pisania do supportu. Jednak w praktyce chyba oczywiste jest, że mało kto marnuje na to czas, a  "życie na polaku wymiera". Z tego względu rozpocząłem ten temat. Nie interesują mnie inne wersje, a wyłącznie rodzima. Nie jestem również zainteresowany bzdurnymi przepychankami, tylko spokojną wymianą pomysłów.

Ehh:facepalm: i po co na koniec ten zaczepny tekst. 

 

Edited by fastdeath_
Link to comment
Share on other sites

Twierdzę, że cokolwiek powiedziałem nie jest brane pod uwagę albo wyśmiewane(podobnie jest z wypowiedziami moich kolegów "po fachu").

Wszyscy zapominają o czym pisałem w swoim pierwszym poście, że jakakolwiek zmiana zostanie wdrożona musi spełniać jeden podstawowy warunek: być zgodna z regulaminem. I nie ma mowy o tym że któraś wersja językowa będzie uprzywilejowana w jakiś sposób mając zmieniony regulamin lub dopuszczać jego uchybienia.

Rzeczą ludzką jest że gracze będą migrować do bardziej popularnych kanałów (wersji) w celu ułatwienia sobie życia. Dobre to może i jest - ale nie jest słuszne dla społeczności.

Ja pisałem o swoich zmianach nie lokalnych tylko globalnych(i przykro mi @tocorro nie pisałem o podwójnych otwartych zakładkach tylko o "logowaniu" się do większej ilości zakładek na raz). Zmiana wersji językowej wprowadza zmiany tylko do opisów i jednej funkcji czatu - zamknięcia jej w obrębie danej wersji.

Wprowadzając jakieś zmiany w kodzie gry spowoduje zmiany dla każdej jego wersji językowej. Nikomu nie będzie się chciało bawić w podmianę bardziej newralgicznych plików funkcyjnych dla każdej wersji. Miejmy nadzieje że się mylę...

Zauważyłem jedną zgodność w tym co piszecie - chcecie zmian które sprawią że wam będzie łatwiej, a nie zmian które sprawią że łatwiej będzie wszystkim.
Pierwszym dobrym krokiem było by może namówić kolegów i koleżanki by wróciły do polskiej wersji, skoro i tak siedzicie na angliku.

A tak...I żeby było jasne ... bot kasuje wszystkich równo .. czy to mod, czy admin... traktowany jest przez niego tak samo jak zwykły gracz.

Edited by Kracken
Link to comment
Share on other sites

> Cyfral_Odpowiedz:

Komenda Zaakceptowana … >

DE_Prime jest przeciw jakiejkolwiek segmentacji polskich użytkowników gry, ale decyzja odczepienia się od polskiego modułu spada na indywidualną osobę, mój program nie bierze pod uwagę indywidualne zachcianki tego lub owego gracza (sam gracz może podjąć decyzję jak korzystać przyjemnie z gry/czatu), moimi ostatecznym programem jest panowanie nad ładem czatu i usuwaniem czynników, które mają negatywny wpływ na płynności konwersacji. 

       

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Kracken said:

Zauważyłem jedną zgodność w tym co piszecie - chcecie zmian które sprawią że wam będzie łatwiej, a nie zmian które sprawią że łatwiej będzie wszystkim.

Bardzo ciekawe spostrzeżenie, jak żeś doszedł do tak twórczych wniosków?

Ponieważ trudno dyskutować z kimś, kto twierdzi uparcie, że jest za****ście, a tylko ciemny lud czepia się nie wiadomo czego, napiszę tylko jeszcze raz o co chodziło (przynajmniej mnie). A więc w skrócie:

a) bot przeszkadza w normalnej dyskusji i skutecznie zniechęca do pomocy innym

b) gracze na polskim czacie i tak będą obchodzić bota i rekrutować na regionie, bo społeczność polska jest zwyczajnie zbyt mała na dwa czaty, a zatem bot uderza głównie w tych, którzy z czatu korzystają zgodnie z regulaminem

W tej sytuacji - ponieważ twierdzicie (moderatorzy) że bota wyłączyć nie sposób - zróbcie go mniej restrykcyjnym. Nie wiem jak to działa, czy jest jakaś lista słów-kluczy na które on reaguje? Zostawcie wulgaryzmy i słowa będące ewidentnie zaproszeniami, a usuńcie inne, które zostały do tej listy dodane "z rozpędu". Niech ludzie nie muszą się zastanawiać pół godziny co odpisać i jak sformułować odpowiedź na pytanie o chociażby drop zasobów.

Edited by Dr_Someone
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dr_Someone said:

... 

Chociażby po tym że jestem wstanie z pewną dozą pewności określić za co potrafi wyrzucić. I nie jest jak twierdzisz że wyrzuca za nic. 5na10 przypadków jest słusznych,  gdzie 3 pozostałe to użycie 'zakazanych słów' w trakcie konwersacji - w tych trzeba się po prostu pilnować. 

Zostało w takim razie ostatnie 2 przypadki które trzeba wyeliminować. 

 Powtórzę jeszcze raz... Podajcie słowa za które niepotrzebnie wyrzuca...  

Edited by Kracken
Link to comment
Share on other sites

On 5.01.2017 at 8:00 AM, Kracken said:

Chociażby po tym że jestem wstanie z pewną dozą pewności określić za co potrafi wyrzucić. I nie jest jak twierdzisz że wyrzuca za nic. 5na10 przypadków jest słusznych,  gdzie 3 pozostałe to użycie 'zakazanych słów' w trakcie konwersacji - w tych trzeba się po prostu pilnować. 

Zostało w takim razie ostatnie 2 przypadki które trzeba wyeliminować. 

 Powtórzę jeszcze raz... Podajcie słowa za które niepotrzebnie wyrzuca...  

Wszystko ładnie, pięknie i cudownie jednak jest jedno duże ALE. Ty jesteś w stanie z dużą dozą pewności określić za co potrafi wyrzucić. Tylko, że ty znasz wszystkie te słowa.  Czy ktoś po za pomocnikami lotus i osobami odpowiedzialnymi za tworzenie bota zna je wszystkie? No raczej nie. Prowadzi to do tego, że ludzie nie wiedzą jakich słów nie używać. No bo nie oszukujmy się jakim cudem mają wiedzieć. :)

Skoro nie wiedzą za co mogą wylecieć, to jak mogą prowadzić bez problemu rozmowy, i w jaki sposób mają się pilnować? 

Postaw się w pozycji nowego gracza. Nic nie wiesz na temat tej gry, bo DE przez 3 lata nie wpadło na to jak zrobić tutorial. Więc idziesz radośnie na chat w poszukiwaniu pomocy. No bo podobno od tego jest tak? I zadajesz pytanie "Chciał bym kupić jakąś broń prime, ale nie wiem jak się handluje. Czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć na czym handel polega w tej grze?" I zamiast odpowiedzi dostajesz. "Zostałeś usunięty za rekrutacje/handel na chacie regionalnym" Ba bot jest tak kochany, że automatycznie kasuje twoją wypowiedź i usuwa cię od razu z chatu, więc nawet nie dostanie odpowiedzi na pw od nikogo, bo mało kto zdąży to przeczytać. O ile ktokolwiek da radę to przeczytać.

I teraz zobacz sobie na listę tych cudnych słów zabronionych i poukładaj sobie w głowie, na ile pytań taka osoba nie otrzyma odpowiedzi, bo nie wie nawet za co wyleci.

No ale Decado zawsze można użyć google.pl i tam znaleźć odpowiedź na swoje pytania... Tjaaaa tylko tak jak ty siedzisz sporo na regionie, tak i ja tam sporo siedzę i obydwaj wiemy, ze ludzie są tak głupi, że nie potrafią nawet google.pl używać.

Do czego zmierzam. Prosisz o podanie słów za które niepotrzebnie wyrzuca. Odpowiedź jest prosta WSZYSTKIE. Dla czego? Bo wszystko zależy od kontekstu w jakim je zastosujesz. Możesz zapytać "Chciał bym kupić jakąś broń prime, ale nie wiem jak się handluje. Czy ktoś mógł by mi wytłumaczyć na czym handel polega w tej grze?" lub "Kupie some prime, wysyłać propozycje na pw". 

Nie można nie używać danych słów, jeśli się nie wie które to słowa są... No ale Decado jak ludzie będą wiedzieli za co wyrzuca to będą go obchodzić... Przecież już go obchodzą jak chcą i kiedy chcą. Cały czas piszesz "jak byście siedzieli tyle co ja". Jeśli siedzisz tyle, to nie widzisz jak "najlepsze klany w Polsce' Obchodzą go jak chcą i spamują ogłoszeniami mającymi 290znaków. Nie widzisz jak w porze największego "ruchu" na chacie 1/3 wiadomości a czasami nawet i więcej to zaproszenia do party?

Mała milutka informacja ludzie już od dawna wiedzą jak go obejść i mają gdzieś jego obecność bo i tak im nic nie zrobi. Po tyłku dostają dwie grupy osób 

a) osoby początkujące które nie widzą czego nie wolno pisać.

b) osoby które starają się pomagać, ale czasami mają taki nawał roboty z odpisywaniem że się pomylą i napiszą brzydnie słowo. Sam ostatnio wyleciałeś bo koleś miał w nicku słowo buy. W NICKU, nawet nie napisałeś niczego brzydkiego w zdaniu :)

Dla tego lepszym rozwiązaniem jest przerzucanie na inny chat, niż modyfikowanie słów zabronionych. Bo po przerzuceniu może szybko wrócić na region i zapytać się za co wyleciał. Osoby które dostają kicka w 90% przypadków nie wiedzą nawet że trzeba się przelogować żeby mieć dostęp do chatu ponownie.

Przepraszam, za ewentualne błędy ortograficzne, stylistyczne, interpunkcyjne itp.

Mam gorączkę i coś mogło umknąć mej uwadze.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Miło by było jeszcze, gdyby bot informował gracza o tym, że go wyrzucono.

Miałem kiedyś takie problemy z czatem, że nagle nastawała w nim cisza, a co pisałem, to pisałem do siebie. Wycieczka do dojo i z powrotem to naprawiała, tylko szkoda, że wpierw musiałem się spostrzec, że "mnie nie ma".

Pewnego dnia, po naprawieniu sobie "wyłączonego czatu", ktoś spytał mnie o powód mojego kicka. Byłem zszkokowany. Żaden bot do mnie nie pisał, że mnie kicknięto (jak to się dzieje w wersji globalnej, gdzie nieraz zdarzyło się przez przypadek napisać WTB/S na regionie :S). Byłem ciekawy, czy poprzednie sytuacje "wyłączającego się czatu" to też były kicki.

Zatem, ponieważ nie dostałem wiadomości od bota, więc nie wiem czy to był kick czy nie, ZGADUJĘ, że część tej wiadomości znajduje się (niepotrzebnie) na czarnej liście:

Quote

To 5%/dzień a i tak nie adechnie, bo moduł może zapobiec <3

Gdzie adechnie to oczywiście typo, literki 'a' oraz 'z' na mojej klawiaturze są bardzo blisko :tongue: 

On 1/5/2017 at 8:00 AM, Kracken said:

Powtórzę jeszcze raz... Podajcie słowa za które niepotrzebnie wyrzuca...  

Ależ proszę cię bardzo, podałem wyżej :smile:

 

Dla zainteresowanych, szczegóły wspomnianej historyjki:

2 sierpnia '16, godzina jak na obrazku:

o2DNPIU.png

Jak widać, czat postanowił się po prostu wyłączyć na 17 minut. Już pierwsza wiadomość odpowiada na czyjeś pytanie, zatem jakieś pytanie musiało paść.

Takie zjawisko miałoby miejsce, gdybym wybrał się na misję, ale siedziałem cały czas na orbitrze :P

Dopiero o tej 19:28 poleciałem do Dojo i z powrotem, wówczas czat zaczął magicznie działać.

Niecałe 10 minut po powrocie dostałem PW od randoma:

cMKJPs4.png

 

Przysięgam, że nie było wiadomości od bota.

Albo bot ma (miał) problem, albo mnie wyrzucił gracz z uprawnieniem (co wykluczam, bo jak wspomniałem, działo się to nie raz, nie dwa i nie mniej niż dziesięć).

Link to comment
Share on other sites

Co by dużo nie mówić by was w błąd nie wprowadzać ...

Zacznijmy od tego że statystyczny gracz Warframe nie umie czytać... Ale to jest tylko moja osobista uwaga...

Mogę się założyć że prawie nikt nie czyta tej wiadomości:

wiadomość dnia.jpg

Którą dostaje zawsze po pokazaniu się po raz pierwszy na regionie od zalogowania.

Moja dość duża doza prawdopodobieństwa określenia za co gracz zostanie wyrzucony z czatu nie wynika ze znajomości czarnej listy (bo nikt poza DE nie ma do niej dostępu), a ze znajomości regulaminu.

Jeśli chcecie pomóc ze znalezieniem tych zbędnych słów to da się to zrobić jedynie doświadczalnie ...

Słówka związane z handlem/rekrutacją ZOSTAJĄ! A dlaczego ? Patrz regulamin korzystania z czatu (dopóki on się nie zmieni słowa na liście zostają). Dlatego pytam o te "niespotykane" słowa za które bot wyrzuca jak w przykładzie. Ale ...

@Raniu nie mogę przyjąć tej historyjki (jako moderator) ... Z jednego prostego powodu ... Screeny są dosyć stare (jak sam podałeś z 2.8.2016)... od tamtej pory bot mógł zostać przebudowany wielokrotnie (nowi przewodnicy/seniorzy, o zmianach na samym chacie nie wspomnę). Gdybyś opisał co się działo ... powiedzmy tydzień temu to była by sprawa "aktualna".

 

Btw chcecie się do czegoś przydać ? Pisać co grze brakuje w tym temacie :

 

Edited by Kracken
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kracken said:

Btw chcecie się do czegoś przydać ? Pisać co grze brakuje w tym temacie :

 

@Kracken Dlaczego tak się uparłeś na "wrzucaniu do jednego wora"? Czy do tej pory nie zrozumiałeś, że ten temat tyczy się tylko i wyłącznie polskiej wersji językowej? Przestań proszę co i rusz uogólniać do innych.  Po co pisać o problemach polskiego bota w tematach odnoszących się do "anglika", czy innych? 

Ponadto przestań zasłaniać się tekstem "nikt nie czyta regulaminu", bo to nic nie daje. Totalnie nic to nie wnosi do tematu. 

Skoro afiszujesz się "jako moderator" to pomóż w jego rozwiązaniu, doradź, czy coś. Ciągłe bombardowanie nie pomaga. 

 

Może to ja jestem nadwrażliwy, ale to Twoje "zachęcenie" jest ...hmm ciut niestosowne?

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, fastdeath_ said:

@Kracken Dlaczego tak się uparłeś na "wrzucaniu do jednego wora"? Czy do tej pory nie zrozumiałeś, że ten temat tyczy się tylko i wyłącznie polskiej wersji językowej? Przestań proszę co i rusz uogólniać do innych.  Po co pisać o problemach polskiego bota w tematach odnoszących się do "anglika", czy innych? 

Ponadto przestań zasłaniać się tekstem "nikt nie czyta regulaminu", bo to nic nie daje. Totalnie nic to nie wnosi do tematu. 

Skoro afiszujesz się "jako moderator" to pomóż w jego rozwiązaniu, doradź, czy coś. Ciągłe bombardowanie nie pomaga. 

 

Może to ja jestem nadwrażliwy, ale to Twoje "zachęcenie" jest ...hmm ciut niestosowne?

A gdzie ja napisałem cokolwiek z odniesieniem się do anglika ?!

W wypowiedziach kiedy nie podawałem wersji polskiej podawałem przykłady z innych wersji (nie angielskich) i/lub odnosiłem się do wszystkich.
Temat który stworzyłem tyczy o tytule (w wolnym tłumaczeniu) "czego gra wam nie mówi"  dotyczy WSZYSTKICH wersji językowych.

Jak już wspominałem że zmiany dla jednej wersji językowej będą skutkowały zmianami dla wszystkich. Przykład:
- wspomniany urozmaicony tutorial "jak zdobywać bronie" czy "jak zrobić dany typ misji" będzie dla wszystkich wersji;
- zmiany dla czatu które proponuje Toccoro
- dodatkowe okienko/przenoszenie do innej zakładki dla bota

Jedyny problem lokalny (polski, który istnieje TYLKO na polskiej wersji) to czarna lista bota. Bot nie zostanie wyłączony co "potwierdził" [DE]Tomasz, bo on ma pilnować przestrzegania regulaminu czatu. Jedynie co nam zostanie to przystosowanie jego listy. A to jest zadanie dla użytkowników polskiego chatu na wyłapanie tych bardziej bzdurnych słówek.

Edited by Kracken
Link to comment
Share on other sites

Kłaniam się.

Słowem wstępu uprzedzę, że mogę (i lubię) dużo gadać (tutaj: pisać), zatem jeśli ktoś ma oczy uczulone na literki, to może ze spokojem uznać mój skromny elaborat za niebyły i powrócić do czynności nienadwerężających nadmiernie tego wspaniałego organu. Nadmienię również, że sprawa poruszona tutaj (a streszczona "w temacie tematu") jest mi bliska. Już klaruję.

Odrobina historii.

W WF "siedzę" już czas, który pozwala na stwierdzenie, że owa gra stała się pewnego rodzaju, nazwijmy to, hobby. A zaczęło się to wszystko rok temu z okładem. Czy może nawet już dwa lata? Pamięć nie ta... Natomiast to, co dobrze pamiętam, to fakt, że bardzo cieszyła mnie "regionalizacja" gry. Może i społeczność "rozmiarowo" była skromna, ale jednak milej porozmawiać z Rodakami. Nie dlatego, że z "anglickim u mnie coś nie teges" - "teges" w stopniu co najmniej poprawnym. Polska "growa społeczność" [mówię w kontekście WF] jest dla mnie dużo atrakcyjniejsza ze względu na znacznie większe możliwości poprowadzenia interesującej konwersacji. Niby banał, ale kosmopolici o tym zapominają - z Rodakami łatwiej o wspólny temat, bo się "żyje" pewnymi sprawami i lepiej wyłapuje kontekst bardziej złożonych wypowiedzi.W tym momencie w płynny sposób docieramy do kwestii:

Dlaczego "zostałem z WF" ponad rok?

Jak na "grę o grindzie" to wynik jest fenomenalny [i cały czas "się poprawia" - dla jasności]. Proszę o wybaczenie tego przewrotnego określenia gry, ale ilość treści fabularnej obecnej (i wciąż dostarczanej - chwała!) do gry to wisienka na torcie, a nie jej "mięcho". Na zadany pytanie w podtytule odpowiedzieć można słowem: ludzie. Gdyby nie znajomości, które "kiedyś tam zostały zawarte", to jedynym wspomnieniem po mnie byłoby nieaktywne konto. Owszem - lubię grywać z losowo przydzielaną ekipą, ale jednak takie przelotne znajomości/interakcje nie zatrzymałby mnie tutaj. Fakty są takie, że większość osób, dzięki którym "zostałem w grze" poznałem na naszym regionalnym podwórku. Oczywiście potem "poszły konie po betonie" - klan, sojusz, znajomi znajomych i królika. Ale początki były skromne - obserwacja okienka z przewijającym się tekstem, nieśmiałe włączanie się do rozmów, nauka "co i jak". Czujecie się zagubieni? Po co tyle słów? By podkreślić to, jak ważny jest "region".

Meritum sprawy.

Wnikliwy czytelnik doda dwa do dwóch. Jestem tutaj z Wami, bo w odpowiednim czasie poznałem odpowiednich ludzi na BARDZO niedoskonałym "podwórku regionalnym", bo pozbawionym "kopniaków" za rekrutację/handel na złej karcie. Jak widzicie - przeżyłem to (mam na myśli te "bardzo niedoskonałości").
Teraz jednak wyobraźmy sobie kogoś, kto stawia w grze pierwsze kroki w naszym "nowym, wspaniałym świecie" [odniesienie do twórczości A. Huxleya zamierzone - jakkolwiek nieoczywisty jest związek]. I tutaj niespodziewajka - jakbyśmy się nie starali, to się nam to nie uda - my już mamy swoje nawyki. To, co "weteran" uzna za "niedogodność", którą zechce omówić na forum, to "świeżyna" może się ztego powodu po prostu od gry "odbić" (czyli nasza "niedogodność" faktycznie staje się rzeczą dyskwalifikującą grę w jego oczach). A "odbije się", bo w odpowiednim momencie nie zadziała główny mechanizm trzymający (wielu) ludzi w grach MMO - społeczność. Co więcej - jeśli ktoś zechce poświęcić więcej czasu na grę niż "okazyjna rundka", to będzie skłonniejszy podzielić się z twórcami swoimi "zasobami finansowymi" - a gra daje po temu niemało okazji. Ja z kolei uważam, że DE "robiąc grę" ma taką samą motywację, jak ja prowadząc zajęcia - sprawia mi to przyjemność, ale jednak kluczowym elementem jest przelew na koniec miesiąca od uczelni.

Dochodzimy wreszcie do tego, że twórcy, gracze czy wreszcie moderatorzy (stanowiący główny pomost pomiędzy dwoma pierwszymi) muszą żyć w symbiozie. Ktoś, kto dba w DE o to, żeby się słupki zgadzały na koniec miesiąca będzie balansował pomiędzy "trzymaniem za twarz" każdej z tych trzech grup. W tym wszystkim są bardzo ważni moderatorzy - od twórców dostajecie informację, "co się da, a czego się nie da". Od graczy informację "czego chcemy, a czego nie chcemy". Zapewniam, że przy odpowiednio "donośnym głosie" graczy "chcemy" pewne rzeczy z kategorii "nie da się" przechodzą do kategorii "da się"*.

Rzeczy inne

Raczej nie dam się przekonać, że inny regulamin przeznaczony dla polskiej społeczności WF będzie jakąś formą "uprzywilejowania". Sprawdzamy warunki brzegowe:
mała społeczność -> nieco inne reguły "podwórka" -> z grą zostaje więcej graczy -> słupki się zgadzają

Osobiście jestem uczulony na sztywne regulaminy. Reguły mają służyć ludziom, których obowiązują. Odnosiłem wrażenie, że osoby, które zidentyfikowałem jako moderatorów, stają w opozycji do graczy i ich próśb/wniosków. Czy nie uważacie, że "bardziej higieniczne" byłoby w naszym skromnym temacie:
zebrać pomysły graczy -> zrobić listę -> przeprowadzić ranking popularności pomysłów -> przedstawić wyniki "eksperymentu" twórcom -> zostać bohaterami graczy?

Wysyłanie zrzutów ekranu do wsparcia w sprawie niezawiniony kopniaków na "podwórku". Wiecie co? To nie taki głupi pomysł. Szpeje, którzy mieliby zajmować się takimi bzdurami zrobiliby w DE taki dym, że pewnie w ogóle by regionalizację dla Polski zlikwidowali. Problem z głowy - profit [ale słupki przestały by się zgadzać].

Podsumowanie

Nagadałem się. Inni też. Wszyscy [zebrani tutaj] mamy jeden cel - by gra się rozwijała i sprawiała nam wciąż frajdę. Twórcy zaś muszą mieć informację "czego potrzeba". Zatem wspólnymi siłami popracujmy na tym.

*Ciekawostka na koniec. 3DO [studio odpowiedzialne za trzy pierwsze Heroes of Might and Magic] zrezygnowało z dodania pewnej zawartości w rozszerzeniu do trzecie części gry z powodu protestów 5% najbardziej zaangażowanych fanów serii. Mi - osobiście - cały czas jest przykro, że tak się stało i do dzisiaj się nie otrząsnąłem po tej stracie [; Ale od czego są moderzy - uratowali stworzoną, ale nieumieszczoną zawartość w grze [:

Podziękowanie [z góry]

... za przeczytanie i zrozumienie. I za cierpliwość, jeśli tu dotarliście. Niektórzy moi studenci by nie dali rady :D

Pozdrawiam,
Yacek

Link to comment
Share on other sites

On 9.01.2017 at 3:13 AM, Yacek said:

Moderatorzy (stanowiący główny pomost pomiędzy dwoma pierwszymi) muszą żyć w symbiozie. Ktoś, kto dba w DE o to, żeby się słupki zgadzały na koniec miesiąca będzie balansował pomiędzy "trzymaniem za twarz" każdej z tych trzech grup. W tym wszystkim są bardzo ważni moderatorzy - od twórców dostajecie informację, "co się da, a czego się nie da". Od graczy informację "czego chcemy, a czego nie chcemy". Zapewniam, że przy odpowiednio "donośnym głosie" graczy "chcemy" pewne rzeczy z kategorii "nie da się" przechodzą do kategorii "da się"*.

To tak nie wygląda. Wiele razy pokazywały się pomysłu o rozdzieleniu chatu handlowego, o wyszukiwarkę słów, o obiecane prywatne pokoje chatu - problem w tym że za każdym razem odzew to "nah, it's fine"

 

On 9.01.2017 at 3:13 AM, Yacek said:

Odnosiłem wrażenie, że osoby, które zidentyfikowałem jako moderatorów, stają w opozycji do graczy i ich próśb/wniosków. Czy nie uważacie, że "bardziej higieniczne" byłoby w naszym skromnym temacie:
zebrać pomysły graczy -> zrobić listę -> przeprowadzić ranking popularności pomysłów -> przedstawić wyniki "eksperymentu" twórcom -> zostać bohaterami graczy?

W opozycji? A jak mamy powiedzieć "słuchajcie, próbowaliśmy coś zmienić kilka miesięcy temu ale to i tak nic nie dało, z tym też nie będzie inaczej". "Zaostrzenie" bota jest skutkiem pewnym zmian w programie o których w zasadzie mówić nie powinienem ale uważniejszy gracz zauważy o co chodzi. Próbowaliśmy, nie tylko my - inne nieanglojęzyczne regiony też. Nic to nie dało.

 

Jeśli chcecie zmian to zastosujcie się do rady Tocorro bo my nie jesteśmy w stanie za wiele zdziałać w tej kwestii.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Irchrael said:

To tak nie wygląda. Wiele razy pokazywały się pomysłu o rozdzieleniu chatu handlowego, o wyszukiwarkę słów, o obiecane prywatne pokoje chatu - problem w tym że za każdym razem odzew to "nah, it's fine"

oraz

9 hours ago, Irchrael said:

W opozycji? A jak mamy powiedzieć "słuchajcie, próbowaliśmy coś zmienić kilka miesięcy temu ale to i tak nic nie dało, z tym też nie będzie inaczej". "Zaostrzenie" bota jest skutkiem pewnym zmian w programie o których w zasadzie mówić nie powinienem ale uważniejszy gracz zauważy o co chodzi. Próbowaliśmy, nie tylko my - inne nieanglojęzyczne regiony też. Nic to nie dało.

No to teraz przynajmniej wiemy, na czym stoimy. Tyle, żeby się tego dowiedzieć potrzeba było wielu naklikanych literek. A wystarczył krótki komunikat: "Od nas nic nie zależy, my nic nie możemy i nic nie znaczymy w tej machinie. Piszcie bezpośrednio do DE, żeby czuli presję; że poruszana sprawa jest dla graczy ważna". Bo wiecie - "pomysł" a "pomysł z dużym poparciem" mają zupełnie inny wpływ na ludzi od słupków i przelewów.

Kłaniam się,
Yacek

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Yacek said:

No to teraz przynajmniej wiemy, na czym stoimy. Tyle, żeby się tego dowiedzieć potrzeba było wielu naklikanych literek. A wystarczył krótki komunikat: "Od nas nic nie zależy, my nic nie możemy i nic nie znaczymy w tej machinie."

Ale to mowa o GotL, wolontariuszach pomagającym nowym graczom. To nic nowego, że 'nic nie znaczą w tej machinie' :tongue: Myślę, że wcześniejsze apele były raczej kierowane do admina i/lub moderacji.

33 minutes ago, Yacek said:

Piszcie bezpośrednio do DE, żeby czuli presję; że poruszana sprawa jest dla graczy ważna". Bo wiecie - "pomysł" a "pomysł z dużym poparciem" mają zupełnie inny wpływ na ludzi od słupków i przelewów.

Osobą z DE odbierającą takie wiadomości byłby @[DE]Tomasz, który się już zapoznał z tematem (w każdym razie wypowiedział... odrobinę). Czyli, innymi słowy, DE już wie.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Raniu said:

Ale to mowa o GotL, wolontariuszach pomagającym nowym graczom. To nic nowego, że 'nic nie znaczą w tej machinie' :tongue: Myślę, że wcześniejsze apele były raczej kierowane do admina i/lub moderacji.

Osobą z DE odbierającą takie wiadomości byłby @[DE]Tomasz, który się już zapoznał z tematem (w każdym razie wypowiedział... odrobinę). Czyli, innymi słowy, DE już wie.

Zróbcie akcję "Miesiąc pisania na Twitterze Steve'a z prośbami o przerobienie czatu dla pozostałych regionów niż angielski" Jakby tak dzień w dzień dostawał ze 100-200 tweetów to by może coś dało :P (ale ja tego nie proponowałem .... carry on)

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Raniu said:

Ale to mowa o GotL, wolontariuszach pomagającym nowym graczom. To nic nowego, że 'nic nie znaczą w tej machinie' :tongue: Myślę, że wcześniejsze apele były raczej kierowane do admina i/lub moderacji.

FYI, tak GotL jak i moderatorzy współpracują ze sobą.

42 minutes ago, Yacek said:

"pomysł" a "pomysł z dużym poparciem" mają zupełnie inny wpływ na ludzi od słupków i przelewów.

Poparcie 7 osób ciężko nazwać dużym poparciem. Szczególnie gdy wcześniej sprawa była bardziej globalna niż teraz.

Odnosząc się do poprzednich postów - wszelkie zmiany jeśli chodzi o budowę chatu były sugerowane wcześniej, właściwie cały czas są jakieś podsuwane (nie, nie przez nic nie znaczących w machinie, tylko przez graczy) - odzew jest ciągle taki sam.

Jak mówiłem, bot działa jak działa przez zmiany w programie których cofnąć się nie da a na zmiany jest mała szansa.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...