Jump to content

PC'ty typu low-end


Revter
 Share

Recommended Posts

Witam. Tak jak w tytule, chcę rozpocząć dyskusję o komputerach typu low-end (czyli słabych lub bardzo słabych).

Sam gram w tą grę od ponad roku, a z dnia na dzień granie w tą grę przyprawia mnie o białą gorączkę. Obawiam się, że optymalizacja zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę, przez co wydajność samej gry jest coraz gorsza. Deweloperzy chcą aktualizować starsze tilesety, po to, by spełniały standardy oraz bardziej cieszyła oko. Niestety, jest to cios w policzek w stronę graczy właśnie z PC'tami typu low-end, Nie mogą się cieszyć nowinkami graficznymi, ponieważ ilość klatek jest zbyt mała, żeby to podziwiali. Zamiast tego wkurzają się na komputer, grę czy co tam jeszcze i w najgorszym wypadku kończy się roztrzaskanym sprzętem przez właśnie niską ilość klatek na sekundę. Nie grają płynnie w tą grę, tylko podziwiają pokaz slajdów zaprezentowany na ekranie. Naprawdę chciałbym, by wydajność w tej grze szła w parze razem z wyglądem. To jest jeden z problemów (niewielki, ale jednak), dlaczego niektórzy tak szybko rezygnują w granie w tą właśnie grę. Jeśli ktoś jest tego samego zdania, co ja, to jest mi niezmiernie miło. Jeśli nie - trudno. Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Zapraszam do napisania odpowiedzi na ten post, jestem ciekaw waszego zdania na ten temat.

 

PS.: Jeżeli kogoś interesuje mój komputer (w moim przypadku laptop), zamieszam mały screen ze specyfikacjami (wszystkie opcje graficzne w grze są ustawione na minimum):

https://scr.hu/84dt/fefo0

Link to comment
Share on other sites

Na statku mam ogólnie mam 15-20 klatek (do czego jestem już przyzwyczajony), a w zainfekowanym pokoju NIGDY nie spadły mi klatki poniżej dwudziestu. Może deweloperzy chcieli pokazać "komputerom z NASA", jak się czują "gorsi"?

Edited by Revter
Link to comment
Share on other sites

Quote

Obawiam się, że optymalizacja zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę,

To akurat nie jest przypadłość tylko tej gry ale sporej liczby tytułów. Deweloperzy chyba nie widzą większego sensu poświęcania czasu pieniędzy na większą optymalizację swoich gier. Sprzęt jest dziś ogólnie dostępny więc lepiej niech gracz dokupi sobie ramu czy wymieni procka niż programista ma brać nadgodziny.

Nie chce Cię martwić ale będzie już raczej tylko gorzej. Poza tym laptopy raczej nie na dają się na sprzęt z przeznaczeniem głównie do gier.

Quote

Niestety, jest to cios w policzek w stronę graczy właśnie z PC'tami typu low-end, Nie mogą się cieszyć nowinkami graficznymi, ponieważ ilość klatek jest zbyt mała, żeby to podziwiali.

Albo wcisnąć odinstaluj. Skoro gra chodzi nie za specjalnie (znaczy nie da się grać) to poco się męczyć. Fallout 4 pofruną z mojego dysku kilkanaście minut po zainstalowaniu bo ciął się bardziej niż emos w depresji ;).

 

PS sam również gram na lapku.

Edited by peger
Link to comment
Share on other sites

spoko, ostatnio wymienilem monitor na wiekszy (z 1200x1060 na 2100x1080) i okazalo sie, ze musialem wylaczyc aktywne swiatla (czy jakos tak) i pare innych rzeczy, bo w pokoju operatora robilo sie 20 klatek, a na moja grafike nie narzekam (jest powiedzmy przecietna), dlatego optymalizacja chyba faktycznie od jakiegos czasu lezy i kwiczy...

Link to comment
Share on other sites

Chciałem jeszcze zobaczyć, jak działa Warframe w wersji Steam, gdyż grałem standalone. Płynność może jest trochę większa, ale za każdym razem, jak chciałem z kimś pograć to dostawałem migracją hosta na ryj. Zaś jeżeli ja byłem hostem, to nikt nie mógł do mnie dołączyć. Jak nie urok, to sraczka.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Revter said:

Witam. Tak jak w tytule, chcę rozpocząć dyskusję o komputerach typu low-end (czyli słabych lub bardzo słabych).

Sam gram w tą grę od ponad roku, a z dnia na dzień granie w tą grę przyprawia mnie o białą gorączkę. Obawiam się, że optymalizacja zaczyna odgrywać coraz mniejszą rolę, przez co wydajność samej gry jest coraz gorsza. Deweloperzy chcą aktualizować starsze tilesety, po to, by spełniały standardy oraz bardziej cieszyła oko. Niestety, jest to cios w policzek w stronę graczy właśnie z PC'tami typu low-end, Nie mogą się cieszyć nowinkami graficznymi, ponieważ ilość klatek jest zbyt mała, żeby to podziwiali. Zamiast tego wkurzają się na komputer, grę czy co tam jeszcze i w najgorszym wypadku kończy się roztrzaskanym sprzętem przez właśnie niską ilość klatek na sekundę. Nie grają płynnie w tą grę, tylko podziwiają pokaz slajdów zaprezentowany na ekranie. Naprawdę chciałbym, by wydajność w tej grze szła w parze razem z wyglądem. To jest jeden z problemów (niewielki, ale jednak), dlaczego niektórzy tak szybko rezygnują w granie w tą właśnie grę. Jeśli ktoś jest tego samego zdania, co ja, to jest mi niezmiernie miło. Jeśli nie - trudno. Każdy ma prawo do wyrażania swojej opinii. Zapraszam do napisania odpowiedzi na ten post, jestem ciekaw waszego zdania na ten temat.

 

PS.: Jeżeli kogoś interesuje mój komputer (w moim przypadku laptop), zamieszam mały screen ze specyfikacjami (wszystkie opcje graficzne w grze są ustawione na minimum):

https://scr.hu/84dt/fefo0

Zacznę od tego, że laptopy takie jak twój nie są projektowane z myślą o graniu (w ogóle) a raczej o podstawowych zadaniach typu: przeglądarka, komunikator, edytor tekstu czy prosty arkusz kalkulacyjny i gdybyś zapytał producenta do jakich zastosowań zaprojektował twojego laptopa to taką albo bardzo podobną listę byś otrzymał. Low-endowy laptop nie nadaje się do takich samych zadań co high-endowy, tak jak "maluch" nie nadaje się do bicia rekordów prędkości jak np. Ferrari czy Lamborghini. Podejrzewam, że masz tego świadomość i nie do końca jestem w stanie zrozumieć powód do narzekania.

Druga sprawa to optymalizacja. Wśród użytkowników słabszych komputerów pokutuje dziwne przeświadczenie, że optymalizacja to jakiś magiczny przycisk, który po kliknięciu sprawi, że wypasiona gierka nagle ruszy na kalkulatorze. Tak nie jest. Optymalizacja służy do ograniczania wpływu ulepszeń graficznych na wydajność. Ograniczania ( i to tylko w pewnym stopniu na jaki pozwala silnik czy API) a nie całkowitego zniesienia tegoż wpływu albo wręcz obniżenia wymagań.

DE z tego co wiem od początku stara się delikatnie upiększać Warframe. Oświetlenie, cieniowanie, efekty cząsteczkowe, postprocesowe, szczegółowość tekstur itd. itp.  - nie ma takiej optymalizacji , która to wszystko pozostawi bez wpływu na  wydajność i wymagania. One stopniowo rosną  wraz z wprowadzaniem zmian i tak minimalne ustawienia graficzne dziś to nie to samo co minimalne ustawienia rok temu czy dwa. Proces ten będzie postępował i należy się z tym pogodzić.

Co można zrobić w twojej sytuacji? Rozwiązania widzę trzy.

1. Nadal męczyć się z WF w 15 klatkach/s jeśli bardzo ci zależy na grze a budżet na nic nie pozwala.

2. Zrezygnować z WF na rzecz starszych mniej wymagających tytułów albo gier indie, z których wiele nie ma prawie żadnych wymagań.

3. Zakupić wydajniejszego laptopa. Nie musi to być monstrum typu "gejming edyszyn" - WF nadal moim zdaniem ma dość niskie wymagania. Parę dni temu spaliła mi się karta graficzna. Stary ale ciągle jary Radek 7950 3GB [*], w tej chwili w kompie mam wygrzebanego z szuflady, awaryjnego Radka 5850 1GB i gram na niemal tych samych ustawieniach a kartę tą można kupić za mniej niż 200zł. Jak budżet ogranicza kupić używany albo na raty.

Edyta.

10 minutes ago, Revter said:

Chciałem jeszcze zobaczyć, jak działa Warframe w wersji Steam, gdyż grałem standalone.

Obie wersje u mnie działały tak samo.

 

Edited by LoCtoR101
Link to comment
Share on other sites

Dobrze znam twój ból, miałem okazje grać na tosterze i wiem mniej więcej jak to wygląda. Z patcha na patch było coraz gorzej, był moment gdy grałem w rozdzielczości 800x600, próbując wyłączyć wszystkie możliwe procesy w tle obciążające PC. (nadal mając max 20 fps w dobrych warunkach) Skończyło się tak, że nie mogłem korzystać z relay'u, a załadowanie na quest'a "The Second Dream" było... snem. Skończylo się na zmianie komputera, i ty pewnie też tego nie unikniesz, jeżeli chcesz grać bez problemów :/

Link to comment
Share on other sites

Quote
6 minutes ago, LoCtoR101 said:

3. Zakupić wydajniejszego laptopa. Nie musi to być monstrum typu "gejming edyszyn" - WF nadal moim zdaniem ma dość niskie wymagania. Parę dni temu spaliła mi się karta graficzna. Stary ale ciągle jary Radek 7950 3GB [*], w tej chwili w kompie mam wygrzebanego z szuflady, awaryjnego Radka 5850 1GB i gram na niemal tych samych ustawieniach a kartę tą można kupić za mniej niż 200zł. Jak budżet ogranicza kupić używany albo na raty.

 

Niby to też jest takie rozwiązanie, ale łatwiej powiedzieć (w tym przypadku napisać), a trudniej zrobić. Wiadomo, zmiany są potrzebne, ale powinny być według mnie bardziej przemyślane względem wszystkich graczy. I to nie zmienia faktu, że jest coraz gorzej.

Quote
4 minutes ago, Sokus said:

Skończylo się na zmianie komputera, i ty pewnie też tego nie unikniesz, jeżeli chcesz grać bez problemów :/

 

Pewnie bez tego się nie obędzie :/ Niemniej jednak chciałbym tego uniknąć.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Revter said:

Niby to też jest takie rozwiązanie, ale łatwiej powiedzieć (w tym przypadku napisać), a trudniej zrobić. Wiadomo, zmiany są potrzebne, ale powinny być według mnie bardziej przemyślane względem wszystkich graczy. I to nie zmienia faktu, że jest coraz gorzej.

Rzeczywiście, nikt, nigdy, wcale cię nie informował, że gra jest stale aktualizowana, a co za tym idzie, jej wymagania stale rosną. Deweloperzy w tej kwestii spełniają swoje zadanie, to gracze mają sobie zapewnić dostateczny sprzęt. Jeśli grasz na niedomagającym przeciętnym laptopie do pracy biurowej, którego słabą wydajność ratuje jedynie dostateczna ilość RAM. Gra musi postępować, aby zadowalać graczy. "Wyrównywanie do dołu" spowalnia postęp i szkodzi interesom.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Revter said:

Tylko pytanie czy te wszystkie zmiany są w ogóle potrzebne? Czy wszyscy są z nimi na tak?

Ja jestem zadowolony, że ta gra (pod względem wizualnym) idzie do przodu. Pewnie nie grałbym, gdyby wyglądała tak jak 4 lata temu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Revter said:

Zadam wam proste pytanie - wolicie wydajność czy jakość? Tylko bez długich wywodów :P

Nie będziesz mi mówił jak długie wywody mogę pisać :P

Wole jak wydajność idzie w parze z jakością. Rozwój graficzny jest potrzebny. A że część słabszych komputerów odpadnie, no cóż takie życie. Cytujac klasyk "nawet papier toaletowy wie że trzeba się rozwijać". Sam mam starego ośmioletniego grata z (nie śmiać się) GeForce GT 220 na pokładzie i ledwo 30fps wyciągam.

Czy narzekam na optymalizacje? Nie. Wiem że gdy DE wprowadzi rework Ziemi z całym ulepszeniem grafiki, to będę musiał wymienić grafikę na mocniejsza i tyle.

Pc-ty od zarania dziejów musiały być ciągle ulepszane, więc nie wiem czemu co niektórych tak to dziwi.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Sam mam starego ośmioletniego grata z (nie śmiać się) GeForce GT 220 na pokładzie i ledwo 30fps wyciągam.

Ty przynajmniej masz te 30 klatek, których ja nawet na oczy nie widziałem :P Chcąc nie chcąc zgodzić się z tym trzeba, tylko to mnie nadal boli, że chociaż nie można byłoby zrobić coś w kierunku, żeby wprowadzić zmiany w grze, która zmienia się na gorsze (mam nadzieję, że ktoś akurat w tym aspekcie podziela moją opinię)

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Revter said:

Chcąc nie chcąc zgodzić się z tym trzeba, tylko to mnie nadal boli, że chociaż nie można byłoby zrobić coś w kierunku, żeby wprowadzić zmiany w grze, która zmienia się na gorsze (mam nadzieję, że ktoś akurat w tym aspekcie podziela moją opinię)

A można po polsku, a nie po polskiemu?

Link to comment
Share on other sites

Quote
3 minutes ago, Transformau5 said:

A można po polsku, a nie po polskiemu?

 

Mogę po rosyjsku, tylko nie widzę za bardzo sensu :P

 

I nie, nie będzie tam czegoś w stylu cyka blyat ;)

Edited by Revter
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Revter said:

Ty przynajmniej masz te 30 klatek, których ja nawet na oczy nie widziałem :P Chcąc nie chcąc zgodzić się z tym trzeba, tylko to mnie nadal boli, że chociaż nie można byłoby zrobić coś w kierunku, żeby wprowadzić zmiany w grze, która zmienia się na gorsze (mam nadzieję, że ktoś akurat w tym aspekcie podziela moją opinię)

Ja w ogóle nie rozumiem o co Tobie chodzi? Masz starego rzęcha i pretensje, że nie ciągnie Ci gry, która jakieś tam wymagania sprzętowe ma. Graj w takim razie w coś, z czym twój zabytek poradzi sobie bez problemu. Ja nie chciałbym, żeby gra w którą lubię grać wyglądała jak produkcje z przed dekady tylko dlatego, że komuś tak się podoba.

 

3 hours ago, Revter said:

Zadam wam proste pytanie - wolicie wydajność czy jakość?

 A dlaczego mam wybierać między nimi, skoro mogę mieć wydajność i jakość jednocześnie?

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Dr_Someone said:
4 hours ago, Revter said:

Zadam wam proste pytanie - wolicie wydajność czy jakość?

 A dlaczego mam wybierać między nimi, skoro mogę mieć wydajność i jakość jednocześnie?

Proste pytanie jednak nie jest proste dla wszystkich, jak jest wybór jednej z opcji, to wybiera się JEDNĄ z opcji -_- Podsumowując z tego, co napisaliście, większość jest zdania, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, choć cieszę się, że znalazły się tutaj osoby, które rozumieją problem. Pokazana tu też została polska mentalność społeczności Warframe, przy czym spodziewałem się, że tak będzie, chciałem się tylko upewnić. Można nawet szkalować moją osobę, będzie to po mnie spływać jak woda po gęsi. Nie będę również odpowiadał na ŻADNE kolejne wpisy. Dalszą dyskusję zostawiam wam.

 

Dziękuję, miłej nocy, nie pozdrawiam :)

Edited by Revter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...