Jump to content

Wywiad z Rebeccą Ford o narracyjnych implikacjach Nowej Wojny


[DE]Grzegorz

Recommended Posts

Opublikowano 7. grudnia, 2021: https://www.vg247.com/warframe-interview-the-new-war-narrative-alignment-paracesis-future

Duże aktualizacje Zadań w Warframe od dawna są jedną z największych atrakcji MMO kosmicznych ninja od Digital Extremes. Mieszanie szalonych potyczek w stylu science-fiction, które przeplatają się z wątkami narracyjnymi często prowadziło do wybuchowych momentów, które wzbudzają zachwyt całej społeczności.

W wypadku Nowej Wojny także wygląda na to, że to będzie taki moment. Podczas gdy ta fabularna aktualizacja była przygotowywana trzy lata, i obiecuje długo oczekiwane wyjaśnienia między graczem a Lotus, usiedliśmy z Dyrektorką ds. społeczności i Transmisji na żywo, Rebeccą Ford, aby porozmawiać o tym, czego możemy się spodziewać po najnowszym rozdziale historii Warframe.

VG247: Jak narodził się pomysł opowiedzenia historii Nowej Wojny z perspektywy postaci, które nie są Tenno (postacią gracza)?

Rebecca Ford: Myślę, ze w tym przypadku to Steve Sinclair (reżyser gier wideo w Digital Extremes) spisał wszystkie te pomysły. Rozpoczęcie wojny z perspektywy wroga, a ja nie chcę narzucać pomysłów na Steve'a, sprawiło, że wojna wydawała się wojną. Nie mamy zbyt wielu opcji, by sprawić aby wojna sprawiała wrażenie wojny w grze nazwanej Warframe, w której wszystko co robisz przypomina wojnę. Można się pogubić w całym wojennym zamieszaniu! Jak inaczej można dać graczom znać, że wojna się rozpoczęła, niż dając im rozegrać ją z perspektywy wroga?

Tego pomysłu i zaangażowania nikt nie przewidział. Kto by dołączył do TennoConu myśląc "w Nowej Wojnie zagramy jako Teshin!", myślę, że to był genialny ruch rozpoczynający wojnę w grze, która całkowicie polega na walce.

VG247: Wraz z tymi wszystkimi nowymi postaciami, wiele wątków fabularnych jest zamykanych w Nowej Wojnie. Mamy do czynienia z fabułą określoną we wcześniejszych zadaniach, nowymi postaciami, oraz eksploracją szerszego konfliktu. Jak balansujecie podzielenie się tą szeroką perspektywą narracji z opowiedzeniem osobistej historii gracza z Lotus?

Rebecca Ford: Cóż, muszę odpowiedzieć bez użycia spojlerów. Wysiłki, jakie podjęliśmy, aby całkowicie zaangażować się w historię Nowej Wojny, były wyczerpujące. Każdy wątek fabularny, który został rozpoczęty między Drugim Snem i Okowami Harrowa odgrywa rolę podczas Nowej Wojny. Nazwijmy to kulminacją tych lat i Zadań, ale nie ma to być zakończeniem Warframe. To nie jest finał. To prowadzi nas do miejsca, w którym wszystko, co nadejdzie po Nowej Wojnie, ma jednoczące doświadczenie, gdzie wszyscy wiedzą, jaki będzie los świata, a historia będzie miała ten bardzo jasny i precyzyjny rozdział. Nie ma tu niejasności.


VG247: Czy bierzecie pod uwagę powtórzenie tego podejścia w przyszłych aktualizacjach? Opowiadanie historii Warframe z perspektywy szerszej niż tylko Tenno?

Rebecca Ford: Naprawdę nie mamy teraz pojęcia. Oczywiście nie zamierzam powiedzieć "nie", ponieważ za każdym razem, gdy tak zrobiłam, my i tak to robiliśmy. Nie zostało to stworzone w tym celu, ale tak jak wszystko w Warframe, nie znaczy to, że to się nie wydarzy. Szybko się dostosowujemy.

VG247: Z tego co słyszałem, Nowa Wojna bardzo przypomina mi Drugi Sen. Kiedy Drugi Sen wyszedł w 2015, stał się on kluczowym momentem dla społeczności, a także kamieniem milowym, który miał rzeczywisty wpływ na rozgrywkę. Czy w tym przypadku celem było odtworzenie wpływu Drugiego Snu?

Rebecca Ford: Grzechem byłoby stwierdzić, że próbujemy odtworzyć magię Drugiego Snu, nie odważymy się tego podjąć! Cokolwiek miało miejsce w tym przypadku, gwiazdy musiały się ułożyć, aby Drugi Sen wyszedł tak jak wyszedł. By budzić podziw nawet do dziś. Nie próbujemy i nie zamierzamy tego zmieniać, ale powiem, że nic nie miało większego wpływu na Nową Wojnę niż Drugi Sen.

Nie dlatego, że próbujemy to zrobić ponownie, a dlatego, że to zadanie jest tak ważne dla nas jako deweloperów, oraz społeczności. Zdecydowaliśmy, że nie ma lepszego źródła inspiracji dla tego rozdziału niż rozdział, który to wszystko zaczął. Tego się trzymam, a gracze zobaczą, co mam na myśli, kiedy przejdą to zadanie.

VG247: Muszę zapytać, czy podczas Nowej Wojny można spodziewać się podobnego momentu "OMG" jak podczas Drugiego Snu?

Rebecca Ford: Mam nadzieję! W moim przypadku, czy już nigdy nie dam rady oddzielić fanki of profesjonalistki? Nie sądzę. Więc spójrz na to z przymrużeniem oka, jako że nie tylko spędziłam przy Warframe 2500 godzin, ale też tu pracuję.

VG247: Podczas demonstracji prasowej pojawił się temat Nastawienia i powiedziałaś, że decyzje podjęte przez graczy zostaną uszanowane, ale nie odbiorą nikomu dostępu do zawartości. Byliście w tym dosyć stanowczy. Czy znaczy to, że możemy spodziewać się jakichś rezultatów tego systemu, opartych o decyzje podjęte przez graczy w przeciągu lat?

Rebecca Ford: Moim zdaniem i tak i nie, ponieważ powiedziałabym, że dokonujesz jednego z najważniejszych wyborów w oparciu o system, który już znasz. Więc jako gracz wiesz, że podczas rozgrywki sprzymierzasz się neutralnie, do księżyca, albo do słońca. Możesz wydedukować, co to oznacza dla Ciebie jako gracza, ale nie zamierzamy decydować za ciebie, że słońce znaczy jedno, a księżyc znaczy drugie. To twoja historia i nie zamierzamy stawiać Cię w sytuacji, w której poprzednie decyzje odbierają możliwość wyboru.

Niemniej, lubię myśleć, że naszą intencją jest, aby heurystyka, którą zbudowałeś, przeglądając wszystkie te opcje i mając swobodę ich wyboru, została utrzymana w Nowej Wojnie, co zaowocuje niezwykle ważnym wyborem na samym końcu.

Ale ten wybór nie będzie... to nie działa jak Wiedźmin 3 czy Mass Effect, rozumiemy się? Dlatego podchodzę do tego tak delikatnie, nie chcę, by gracze myśleli że zje... zawalili sprawę, ponieważ w 2015 wybrali złe zakończenie. Nie to chcemy przekazać.

Co chcemy przekazać to to, że wprowadziliśmy system Nastawienia jako sposób opowiedzenia przez graczy swojej historii, zamiast bezpośredniego wpływu na świat. To jest narzędzie do rozwoju twojej postaci, nie system interakcji ze światem.

VG247: Więc wygląda na to, że choć podjęte wcześniej decyzje zostały zablokowane, a profile graczy wyświetlają informacje, która daje znać "Jezu, Connor, czy na prawdę wybrałeś wszystkie opcje Księżyca?", to nie blokuje to opcji wyboru jak dialogi Idealisty i Renegata w Mass Effect.

Rebecca Ford: Bingo! Trafiłeś w sedno. Nie ma przypadku, w którym wybranie słońca jest niemożliwe, ponieważ gracz trzymał się księżyca.

VG247: Czy Kongruencja będzie funkcjonować po Nowej Wojnie tak jak wcześniej?

Rebecca Ford: To dobre pytanie, na które obecnie nie mogę odpowiedzieć, ponieważ wszystko zależy od tego, jak gracze zareagują na Nową Wojnę! Nie będziemy w tej chwili podejmować decyzji, czy będziemy dalej korzystać z tego systemu czy nie - podejmiemy tę decyzję razem z naszymi graczami.

VG247: Właśnie, mam do pogadania ze Stevem! Lata temu powiedział nam, żebyśmy zatrzymali Paracesis, więc ulepszyłem go w nadziei, że będzie bardzo, bardzo ważny podczas Nowej Wojny - ale opublikowane Q&A sugeruje, że tak nie jest!

Rebecca Ford: Jest ważny! Ale nie jest obowiązkowy.

VG247: Więc jak wpływa on na opowieść Nowej Wojny?

Rebecca Ford: Nie mogę powiedzieć! Jest ważny, rozegranie Nowej Wojny bez Paracesisa byłoby niemożliwe, ale nie musisz go ze sobą zabierać. Powód, dla którego nie jest obowiązkowy, wykracza poza grę, tutaj ma miejsce wgląd za kulisy. Za długo zwlekaliśmy z decyzją, czy powinien być obowiązkowy, a koszty jego budowy były zbyt wysokie, by dopiero terać dać graczom znać, że będą go potrzebować. Możesz sobie wyobrazić, jakby w dniu wydania Nowej Wojny okazało się, że musisz zdobyć 1000 Dukatów?

VG247: W Q&A wspomniałaś, że zostało dodane ostrzeżenie o treści zadania. Oczywiście nie zamierzam pytać, ze względu na spojlery, ale czy możesz mi wyjaśnić, dlaczego zespół zdecydował, że dodanie czegoś takiego było dobrym pomysłem?

Rebecca Ford: Po wykonaniu swojej części pracy nad zadaniem, oraz pracy z zespołem, niektórzy członkowie zespołu zwrócili uwagę, że zawiera on momenty, które mogą mieć wpływ na graczy.

Poruszyłam więc tę kwestię tak neutralnie, jak tylko mogłam, ponieważ nie chciałam, by powód poruszenia tej sprawy został źle zrozumiany, i wspomniałam, że pewne wydarzenia mają miejsce podczas opowieści i powinniśmy ostrzec graczy. Nie było problemu z dodaniem ostrzeżenia, powiedziałabym, że sama dodałam je w piątkowy wieczór.

Ma to na celu zapewnienie opcji dostępności dla tych, którzy mogą być szczególnie wrażliwi na przerażające sceny, czy sceny przemocy fizycznej i emocjonalnej. Uznaliśmy, że ostrzeżenie ludzi jest konieczne.


VG247: Czy jest to sytuacja, w której gracze, którzy nie czują się komfortowo, mogą pominąć te sceny? Czy jest to po prostu ostrzeżenie, żeby nikt nie był zaskoczony?

Rebecca Ford: To ogólne ostrzeżenie. Nie zrobiliśmy niczego, co można uznać za zbyt obrazowe, chodzi o samą treść. Nie jest to przedstawione obrazowo, jak można tego doświadczyć w filmach czy innych mediach. W naszym przypadku bardzo otwarcie podchodzimy do ich przedstawienia i implikacji. Może to sprawić, że niektórzy poczują się niekomfortowo, ale jest to zrobione w taki sposób, aby niektóre przypadki były alegoryczne, a inne nie. Jest to coś, co gracze mogą ominąć, jeśli wiedzą, czego się spodziewać.

VG247: Jak wygląda przyszłość zawartości fabularnej Warframe? Wydaje się to być zarówno końcem opowieści gry, jak i początkiem jej przyszłości, czego możemy się spodziewać?

Rebecca Ford: Myślę, że nie będzie wątpliwości co do tego, co nadejdzie, kiedy gracze ukończą Nową Wojnę. Uważam, że bardzo stan świata na poziomie meta zostanie bardzo jasno określony, odnoszę się do meta, ponieważ gracze będą oglądać nasze transmisje, podczas których bezpośrednio przedstawimy te informacje. Samo zadanie zawiera jasne wnioski, które pozwolą graczom zrozumieć, co ma nadejść.

Nowa Wojna przybywa 15. grudnia na wszystkich platformach. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, co nadchodzi w aktualizacji, przygotowaliśmy opis wszystkiego, co zawiera Aktualizacja Nowa Wojna. Jeśli trzyletnia podróż do Nowej Wojny jest bardziej w Twoim stylu, przygotowaliśmy kolejny wywiad o produkcji Nowej Wojny od czasu jej ogłoszenia oraz podczas pandemii.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...