Jump to content

Kilka przemyśleń weterana wracającego po dłuższej przerwie.


Szukar
 Share

Recommended Posts

Witam wszystkich!

Na wstępie chciałbym krótko opisać swoje przygody w tej grze. Grać zacząłem w okolicach aktualizacji 8-9 (2 poł. 2013). Po około 2 latach dość intensywnego grania w WF zrobiłem sobie przerwę (na kilka miesięcy), po której wróciłem na kolejne kilka. Gra zmieniła się w tym czasie prawie nie do poznania. Na lepsze. Później znowu kilka odejść i powrotów co kilka tygodni. Byłem jednak raczej na bieżąco z zmianami w grze. Później kolejna długa, ok roczna przerwa. Do dziś. I co widzę? Nie ma pustki są relikty - świetnie, mniej monotonii przy farmieniu. Ładny interface, nowe questy, nowe mechaniki. Bardzo przyjemnie. Nowe, nawet ciekawe postacie. Fajnie. Sporo nowych broni. Większość niezbyt się wyróżnia, ale może być.

A teraz sedno tego tematu, czyli co jest gorsze:
-Nie ma draco. Faktycznie, było rakiem, ale pożytecznym. Zamiast levelować kolejne bronie można było robić coś bardziej ambitnego. Teraz ekspienie jest dłuższe i dalej niezbyt ciekawe.
-System naliczania bonusu za ciche zabójstwa jest co najmniej dziwny. Zrobiłem lokim i orthosem całą misję eksterminacji i symbol bonusu widziałem tylko 2-3 razy. O co chodzi?
-Na polskim czacie są pustki. Ponieważ w międzyczasie czytałem, że gra się rozwija i jest coraz bardziej popularna to wnioskuję że ludzie przenieśli się na anglika. Trochę szkoda bo kiedyś na polskim czacie może był bałagan ale przynajmniej miał kto go robić i było z kim pogadać. Był jakiś klimat w tym. Teraz trochę lipa. A w grach MMO itp. główną siłą jest społeczność.
-Nadal nie ma żadnego tutoriala porządnego i nadal ludzie (mało, bo czat pusty ale jednak) pytają o to jak się mody wkłada do broni. Serio?

Ja wiem, że gra się rozwija, pomysłów na ten rozwój trochę jest i nie wszystkie są udane. Ale z perspektywy czasu patrząc to pewne zmiany i niedociągnięcia są tak rażące, że aż to boli. Co komu przeszkadzało draco? Jak ktoś nie chciał to ekspił gdzie indziej i po problemie. Czemu pomimo tego, że gra ma niezły potencjał do gry po cichu takie granie jest całkowicie nieopłacalne? Zdobywanie bonusu do xp jest praktycznie niewykonalne i trwa absurdalnie długo. Czasowo więcej xp zdobędę lecąc po prostu przed siebie i zbijając. I dlaczego nie ma tutoriala? Czy na prawdę jest to aż tak skomplikowane żeby wrzucić do gry quest w którym będą opisane podstawowe podstawy, na przykład poprzez wyświetlanie filmików przez ordisa? Ja takie rzeczy wiem, ale wróciłem do gry bo kolega chciał spróbować bo znalazł gdzieś recenzję tej gry, poczytał trochę o niej na steam i stwierdził że wygląda obiecująco. Tylko że teraz muszę mu wszystko tłumaczyć. I to pokazało mi jak bardzo potrzebny jest ten tutorial na początek. Ta gra w gruncie rzeczy jest tak inna i tak w swojej inności skomplikowana w porównaniu do reszty rynku gier, że nowy gracz ma duuuże problemy żeby się odnaleźć. Walić brak draco. Na polskim regionie pustki? Trudno. Ale systemu zabójstw z ukrycia i tutorialu naprawdę żal.

Chciałbym zaznaczyć, że temat ten zakładam w celu zwrócenia uwagi na poważny problem z naliczaniem xp za ciche zabójstwa (o co w tym teraz chodzi?) i z brakiem czytelności dla nowych graczy.

Link to comment
Share on other sites

Witaj Szukar. :)

Miło widzieć kolejnego powracającego weterana. Pozwól, że odpowiem na kilka przemyśleń.

 

12 hours ago, Szukar said:

Nie ma draco. Faktycznie, było rakiem, ale pożytecznym. Zamiast levelować kolejne bronie można było robić coś bardziej ambitnego. Teraz ekspienie jest dłuższe i dalej niezbyt ciekawe.

Wydaje mi się, że Draco przepadło z powodu wejścia systemu Fokusu... Farmienie dziennego limitu Fokusu to nie była nawet godzina gry.

12 hours ago, Szukar said:

Na polskim czacie są pustki. Ponieważ w międzyczasie czytałem, że gra się rozwija i jest coraz bardziej popularna to wnioskuję że ludzie przenieśli się na anglika. Trochę szkoda bo kiedyś na polskim czacie może był bałagan ale przynajmniej miał kto go robić i było z kim pogadać. Był jakiś klimat w tym. Teraz trochę lipa. A w grach MMO itp. główną siłą jest społeczność.

Społeczność jest, ale rzeczywiście nie tak liczna. Ludzie przechodzą na global z powodu ułatwienia rekrutacji czy handlu. Ludzie, którym szczególnie zależy na dużej społeczności, skupiają się na sojuszach. Dobrym miejscem do uspołecznienia się też Warframe'owo jest Discord "Warframe PL" i/lub grupa facebookowa "Warframe Polska".

12 hours ago, Szukar said:

Nadal nie ma żadnego tutoriala porządnego i nadal ludzie (mało, bo czat pusty ale jednak) pytają o to jak się mody wkłada do broni. Serio?

Taki tutorial musiałby naprawdę mocno blokować to co gracz może klikać aż do samego długiego końca. Na chwilę obecną sytuacja się wiecznie powtarza - Gracze wchodzą do gry, ignorują co do nich gada Ordis czy Lotus, nie przeklikują menu i pierwsze co to lecą na region wołać o pomoc. Tutorial na pewno zmieni sytuację, ale jej, moim zdaniem, nie wyeliminuje.

Edited by Netruitus
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Szukar said:

-Nie ma draco. Faktycznie, było rakiem, ale pożytecznym. Zamiast levelować kolejne bronie można było robić coś bardziej ambitnego. Teraz ekspienie jest dłuższe i dalej niezbyt ciekawe.

Jest Kala-Azar, Akkad, Hydron, Hieracon, Sechura.
Ekspienie i farmienie było, jest i będzie nudne i żmudne. Tego nic nie zmieni, to gra o farmieniu. Nekro jest tu królem. 

11 hours ago, Szukar said:

-Na polskim czacie są pustki. Ponieważ w międzyczasie czytałem, że gra się rozwija i jest coraz bardziej popularna to wnioskuję że ludzie przenieśli się na anglika. Trochę szkoda bo kiedyś na polskim czacie może był bałagan ale przynajmniej miał kto go robić i było z kim pogadać. Był jakiś klimat w tym. Teraz trochę lipa. A w grach MMO itp. główną siłą jest społeczność.

Owszem ale powiem szczerze, że wole pustki, szczególnie na czacie Handel, niż ten chory i nieczytelny spam na angliku. Ludzie pisaliby więcej, gdyby nie głupia moda na TS'y i Discordy, gdzie 98% klanów WYMAGA siedzenia (niekoniecznie udzielania się) na tych komunikatorach. Mam szczęście siedzieć w klanie burzy (w sumie to nim kieruję z kumplem pod nieobecność leadera), gdzie komunikatory głosowe to opcja a nie wymóg. My w 99% przypadków używamy czatu wbudowanego w grę i nikt nie narzeka.

12 hours ago, Szukar said:

-Nadal nie ma żadnego tutoriala porządnego i nadal ludzie (mało, bo czat pusty ale jednak) pytają o to jak się mody wkłada do broni. Serio?

Serio... nigdy nie byłeś "newbie/noob'em"? W każdej grze są infantylne pytania i albo na nie odpowiadasz albo je olewasz. Przykładowo na czat Region nie zaglądam prawie wcale, właśnie ze względów na banalne/głupie/infantylne/oczywiste/itd. pytania. Poza tym wolę uniknąć pyskówki ze strony rodaka, niż wdawać się w bezmyślną dyskusję z "mądrzejszym" ode mnie (choć znam ta grę jak własna kieszeń, zawsze znajdzie się jakiś "inteligent" z niską Rangą Mistrzowską, który wie wszystko najlepiej).

12 hours ago, Szukar said:

Co komu przeszkadzało draco?

Jeszcze się pytasz? Banda niewyuczonych MR23 lata po grze i się wymądrza na temat gry, choć sama nie wie co i jak?

12 hours ago, Szukar said:

Czemu pomimo tego, że gra ma niezły potencjał do gry po cichu takie granie jest całkowicie nieopłacalne? Zdobywanie bonusu do xp jest praktycznie niewykonalne i trwa absurdalnie długo. Czasowo więcej xp zdobędę lecąc po prostu przed siebie i zbijając.

Tak. Nie ma już sensu robić gry po cichu, chyba że nie chcesz uruchomić alarmu. Czasowo zrobisz więcej XP przelatując jak iskra przez planszę postarzając ją ze dwa-trzy razy niż raz po cichu.

12 hours ago, Szukar said:

I dlaczego nie ma tutoriala? Czy na prawdę jest to aż tak skomplikowane żeby wrzucić do gry quest w którym będą opisane podstawowe podstawy, na przykład poprzez wyświetlanie filmików przez ordisa? Ja takie rzeczy wiem, ale wróciłem do gry bo kolega chciał spróbować bo znalazł gdzieś recenzję tej gry, poczytał trochę o niej na steam i stwierdził że wygląda obiecująco. Tylko że teraz muszę mu wszystko tłumaczyć. I to pokazało mi jak bardzo potrzebny jest ten tutorial na początek. Ta gra w gruncie rzeczy jest tak inna i tak w swojej inności skomplikowana w porównaniu do reszty rynku gier, że nowy gracz ma duuuże problemy żeby się odnaleźć.

Naprawdę trzeba Ci/Wam wszystko tłumaczyć? Jak małemu dziecku? Chcesz tutoriala typu "kliknij X by złożyć kondolencje"? A uczyć się na własnych błędach to nie łaska? A od czego jesteś Ty? Kolega chce pograć to mu tłumacz. Sam pisałeś, że trzon gry to społeczność. Bądź społeczny, bądź pomocny. Bądź "Przewodnikiem Lotus".

 

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Szukar said:

-System naliczania bonusu za ciche zabójstwa jest co najmniej dziwny. Zrobiłem lokim i orthosem całą misję eksterminacji i symbol bonusu widziałem tylko 2-3 razy. O co chodzi?

System naliczania bonusu za ciche zabójstwa również się zmienił. Teraz aby utrzymać mnożnik 500% i wylevlować jedną broń podczas jednej eksterminacji musisz użyć ivary pod usypianie.

Edited by --Arkados--
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Szukar said:

-System naliczania bonusu za ciche zabójstwa jest co najmniej dziwny. Zrobiłem lokim i orthosem całą misję eksterminacji i symbol bonusu widziałem tylko 2-3 razy. O co chodzi?

Chodzi o to że znerfili exp za stealth kill, bo ludzie za szybko lvlowali broń, framy i  focus.

Jeśli znasz angielski to tu masz to dobrze wytłumaczone:

 

13 hours ago, Szukar said:

-Nie ma draco. Faktycznie, było rakiem, ale pożytecznym. Zamiast levelować kolejne bronie można było robić coś bardziej ambitnego. Teraz ekspienie jest dłuższe i dalej niezbyt ciekawe.

Draco umarło, ale tak jak pisał THeMooN85 są inne miejsca gdzie można expić. Co komu przeszkadzało Draco?  Przeszkadzało developerom bo w ich mniemaniu powinno się siedzieć tydzień żeby wyexpić Hinda który i tak trafi do kosza jak tylko wbije się lvl 30. 

13 hours ago, Szukar said:

Nadal nie ma żadnego tutoriala porządnego i nadal ludzie (mało, bo czat pusty ale jednak) pytają o to jak się mody wkłada do broni. Serio?

Brak tutoriala to faktycznie duży problem. Jednak czy zmniejszyło by to ilość idiotycznych pytań na chacie? Pewnie że nie. Równie dobrze baranki mogły by się w końcu nauczyć korzystania z google, lub wiki. Jednak jeśli ktoś jest leniem, to nawet najlepszy tutorial tu nic nie da.  I najlepszym przykładem jest tutaj a gdzie dropią "czujki neurolingowe"?. Bo najwidoczniej sprawdzenie na mapie gwiezdnej to wielki problem :) Po za tym DE nie może stworzyć dobrego tutoriala, ponieważ za często zmienia całą grę, Ot po każdym dużym updacie powinni robić nowy tutorial.

 

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Szukar said:

I dlaczego nie ma tutoriala? Czy na prawdę jest to aż tak skomplikowane żeby wrzucić do gry quest w którym będą opisane podstawowe podstawy, na przykład poprzez wyświetlanie filmików przez ordisa?

...A o Nagrodzie Vora słyszałeś?

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Szukar said:

-Nie ma draco. Faktycznie, było rakiem, ale pożytecznym. Zamiast levelować kolejne bronie można było robić coś bardziej ambitnego. Teraz ekspienie jest dłuższe i dalej niezbyt ciekawe.

16 hours ago, Szukar said:

Co komu przeszkadzało draco? Jak ktoś nie chciał to ekspił gdzie indziej i po problemie. Czemu pomimo tego, że gra ma niezły potencjał do gry po cichu takie granie jest całkowicie nieopłacalne? Zdobywanie bonusu do xp jest praktycznie niewykonalne i trwa absurdalnie długo. Czasowo więcej xp zdobędę lecąc po prostu przed siebie i zbijając.

4 hours ago, THeMooN85 said:

Jest Kala-Azar, Akkad, Hydron, Hieracon, Sechura.
Ekspienie i farmienie było, jest i będzie nudne i żmudne. Tego nic nie zmieni, to gra o farmieniu. Nekro jest tu królem. 

Jeszcze tak apropo Draco, zapomniałem o Stofler, Tak czy inaczej wygrywa HYDRON:

 

 

Link to comment
Share on other sites

No więc ok. Są inne mapki zamiast draco (nawet porównywalne) więc ten zarzut odpada.

Nagroda Vora opisuje z tego co pamiętam wszystko bardzo ogólnie i po łebkach. Faktycznie dobry tutorial nie zredukuje ilości głupich pytań do zera, ale powinien zmniejszyć ich ilość. A to już coś. Mi nie wadzi to że muszę koledze pomagać. Jest okazja żeby pogadać o czymś konkretnym, potłumaczyć coś i pośmiać się płacząc jednocześnie z systemu stealth. Ale spróbowałem postawić się w sytuacji nowej osoby która nie ma przewodnika po grze. jest wiki i google ale czasem nawet nie wiadomo czego szukać i gdzie. A ściana tekstu na angielskiej wiki o damage 2.0 potrafi skutecznie zniechęcić do czytania. A to w sumie podstawowa strona na wiki jest. Nawet ostatnio tam zaglądałem żeby coś sprawdzić bo mi umknęło. I dlaczego takich informacji nie ma w kodeksie gry jasno w tabelkach przedstawionych? Czemu muszę się w tak podstawowej sprawie korzystać z niepewnego w sumie źródła jakim jest wiki tworzone przez ludzi i którą KAŻDY może edytować?

Ja rozumiem, że zdobywanie 10k focusu za jedną misję stealth jest lekko nie fair w stosunku do graczy którzy nie chcą\nie lubią\nie potrafią\nie mają sprzetu. Ale nie fair jest też to że trudniejsze podejście do gry (zabijanie po cichu wymaga specjalnego wyposażenia i jakiejś wprawy) nie jest w ogóle nagradzane jakkolwiek. Ani nie ma za to xp, ani kasy, ani przedmiotów dodatkowych, nawet łatwiej nie jest. Więc o co chodzi?? Nie rozumiem tego. Może wystarczyło wprowadzić coś takiego że premia za ciche zabójstwa nie działa na focus? Wilk syty a owca cała. Albo zmniejszyć bonus, a nie prawie usunąć go z gry. No bez sensu to jest. A ivara pod strzałki też dziwnie działa. Testowałem to już i też bez widocznego powodu potrafi przerwać serię do bonusu.

A co do społeczności na polaku to była inna od tej z globala. Można było kiedyś pogadać na różne tematy, niekoniecznie o grze. Były wspólne tematy bo w końcu to rodacy byli. A na angliku to nie to samo jak dla mnie. Możecie myśleć inaczej, że nie ma problemu, ale chyba po to jest ten chat żeby z niego korzystać. A tymczasem jest dziwny, wymuszony przy tak małej społeczności podział na karty do opowieści dziwnej treści, handlu (prawie pusty i z absurdalnymi cenami) całkowicie pustą rekrutację. Wiem, że nie ma takiej możliwości ale handel połączyłbym z anglikiem, a rekrutację wywalił tylko banował za pisanie za ogólnym "inv". Od tego są privy. 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, THeMooN85 said:
20 hours ago, Szukar said:

Co komu przeszkadzało draco?

Jeszcze się pytasz? Banda niewyuczonych MR23 lata po grze i się wymądrza na temat gry, choć sama nie wie co i jak?

Mógłbyś rozwinąć myśl? Sądząc po twoich statystykach, sam większość czasu w grze spędziłeś na Draco, lub temu podobnych, więc o co kaman?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Szukar said:

tymczasem jest dziwny, wymuszony przy tak małej społeczności podział na karty do opowieści dziwnej treści, handlu (prawie pusty i z absurdalnymi cenami) całkowicie pustą rekrutację. Wiem, że nie ma takiej możliwości ale handel połączyłbym z anglikiem, a rekrutację wywalił tylko banował za pisanie za ogólnym "inv". Od tego są privy. 

Chwała porządkowi, że jest podział i regionalny jest pilnowany... Nie wyobrażam sobie dyskusji pomiędzy "H lor", "H vault run", "Klan XYZ szuka (tutaj wpisz 200 znaków tekstu)". A uczynienie handlu i rekrutacji globalnymi... Naprawdę jest duży osób w znajomości angielskiego u całkiem sporego procenta graczy. No i na pewno to by wybuchło...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dr_Someone said:

Mógłbyś rozwinąć myśl? Sądząc po twoich statystykach, sam większość czasu w grze spędziłeś na Draco, lub temu podobnych, więc o co kaman?

Oczywiście, że mógłbym.

Za czasów Draco każdy tam latał "na chwilę" by błyskawicznie wbić wszystko na 30 i zdobyć doświadczenie na Rangę Mistrzowską, nie starając się nawet zrozumieć działania frame'a czy broni, chodzi o to, że Draco "wyszkoliło" niektórych do bezmyślnego expienia i gdy go zabrakło, okazało się, że ci Draco-maniacy nie mają gdzie expić a o grze nadal g* wiedzą i swoją lol-wiedzę przekazują dalej.

Jeśli o mnie chodzi, moje statystyki pokazują jedynie, że poświęciłem trochę czasu na ostre expienie, lecz nie było to Draco ani razu. Tak, siedzę dużo na Hydron'ie, bo zwyczajnie lubię tą mapkę. Fajna do expienia/farmienia reliktów, fokus też ładnie wpada, nie trzeba przelatywać tysiąca kilometrów mapki by zebrać loot... więc czemu nie. Ale ja nie gram bezmyślnie! Ja posiadam wiedzę, ja czytam, ja oglądam, ja testuję, ja obliczam, ja modyfikuję, ja eksperymentuję, ja przekraczam swoje limity... moje doświadczenie z tą grą jest "głębokie" i oparte na wiedzy, doświadczeniu oraz faktach, czego nie można powiedzieć o wielu Draco-kid'ach z MR23.

Wielu ludzi myśli, że wbijając tu bezmyślnie expa czegoś się nauczy, błąd. Oni nadal są i będą bezmyślnymi farmerami, którym się wydaje, że ich poziom coś znaczy. Szczególnie tyczy się to ludzi, którzy bezmyślnie kopiują buildy, nie starając się ich "rozpracować", dlaczego tak, dlaczego ten mod a nie tamten, czemu w takiej kolejności a nie w takiej, dlaczego ten mod działa z tym buildem, jak, kiedy, czemu, ile, itd.? Większość po prostu kopiuje i idzie przed siebie. Działa? No jakoś tam działa, chyba dobrze. A no właśnie NIE. Zrozumienie mechaniki to dopiero początek zabawy. Potem trzeba ją ulepszyć, dostosować do siebie, do własnego stylu, dopiero wtedy można się "mądrować".

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, THeMooN85 said:

Wielu ludzi myśli, że wbijając tu bezmyślnie expa czegoś się nauczy, błąd. Oni nadal są i będą bezmyślnymi farmerami, którym się wydaje, że ich poziom coś znaczy. Szczególnie tyczy się to ludzi, którzy bezmyślnie kopiują buildy, nie starając się ich "rozpracować", dlaczego tak, dlaczego ten mod a nie tamten, czemu w takiej kolejności a nie w takiej, dlaczego ten mod działa z tym buildem, jak, kiedy, czemu, ile, itd.? Większość po prostu kopiuje i idzie przed siebie. Działa? No jakoś tam działa, chyba dobrze. A no właśnie NIE. Zrozumienie mechaniki to dopiero początek zabawy. Potem trzeba ją ulepszyć, dostosować do siebie, do własnego stylu, dopiero wtedy można się "mądrować".

cóż nic na to się nie poradzi, dopóki jakiś losowy youtuber nie pokaże czegoś to każdy uważa, że dany frame jest zły itp itd. Gdyby ludzie zaczęli mysleć i samemu testować buildy byłoby inaczej, a tak jeden z drugim się jara Kohmem z 6 formami, że taki op, taki wow z rivenami, jak Kohm był op już dawno nawet bez rivenów, ale tak to jest jak ktoś tylko wbija 30, wyrzuca i farmi dalej. Wątpię aby się to podejście zmieniło, gdyż społeczeństwo tak polskie jak i zagraniczne "głupieje" - chcą mieć wszystko podane na tacy, bo myśleć się nie chce.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...