Jump to content

Emerytura Programu Przewodników Lotus


[DE]Tomasz

Recommended Posts

Witajcie!

Chciałbym was powiadomić, że DE postanowiło przerwać program Przewodników Lotus, po czterech latach owocnej współpracy z naszymi wolontariuszami.

Nowy system będzie teraz oparty na uznaniu wsparcia/głosowaniu na pomocnych graczy, którzy pomagają innym Tenno wtajemniczyć się w uniwersum Warframe.

Ogólny pomysł jest taki:

Jeśli napotkacie osobę, która była pomocna, będziecie mogli oznaczyć go lub ją w określony sposób, który wesprze jego lub jej zaangażowanie.

Niestety w tym momencie nie mogę powiedzieć więcej na ten temat. Ale zapewniam was, że będę brał pod uwagę unikatowe potrzeby naszej społeczności, charakter oraz historię każdego „oznaczonego” gracza.

Angielska Społeczność gry Warframe nabierze teraz więcej odpowiedzialności za siebie i ma teraz szansę wykazać się szacunkiem i spójnością godną Tenno wersji Prime.

Są to także pierwsze kroki do ożywienia (specyficznie) naszej Polskiej społeczności pod zjednoczonym sztandarem, w celu rozwinięcia marki Warframe i zaangażowania nowicjuszy jak i weteranów do opanowania Systemu Origin.

Oczywiście, jeśli chcecie wypowiedzieć się na ten temat, będę dostępny poprzez Wsparcie, lub pod tym wpisie.

Angielskie Ogłoszenie <

Czołem,

Tomasz

Link to comment
Share on other sites

Czekaj czekaj... czyli powtórka z forum?

+rep za bycie pomocnym/śmiesznym/głupkowatym i żadnego -rep za bycie dupkiem, chamem, pyskatym gnojkiem, itd?

Powiedz mi tak szczerze, czemu osoby pracujące w DE (mówię tutaj o anglojęzycznej części forum) są takimi troskliwymi misiami, rozumiem że są zasady i że trzeba ich przestrzegać ale kurde... głupotę ludzką należy piętnować a nie ją pochwalać i klepać po ramieniu.

Zawsze każdy punkt i każde ostrzeżenie jakie otrzymuję, dostaję za cholerną szczerość! Niewygodną szczerość o ludzkiej głupocie.

A więc skoro każecie mnie takimi rzeczami... to czemu po prostu nie dodacie do tego cholernego forum reakcji "negatywnych"? Przecież nie można być zdrowym w społeczeństwie, które chce być tylko pozytywne! Ja absolutnie żądam "łapki w dół" na tym forum, bo niektórzy ludzie bardzo na takie coś zasługują!

like_and_dislike.png

Link to comment
Share on other sites

Popieram Moon-a. Jak czasami patrzę na fora, to niektórzy stali boruciarze dodają kontrowersyjne wpisy, wykłócają się z pięcioma osobami, ale jego kolega daje mu repkę do góry na każdym komentarzu. Gdyby istniał "dislike", to dostawałby ujemną reputację od pięciu osób, którym próbuje wmówić, że białe jest czarne (ten jeden "like". by nie pomógłby mu).

Druga rzecz jest taka, że średnio widzi mi się (i pewnie nie tylko mi), prosić za każdą małą pomoc o podniesienie repki. To trochę poniżające, jak polscy (i nie tylko) youtuberzy skomlący o subskrypcje, komentarze, łapki w górę i dzwoneczki przy każdym filmiku.

Link to comment
Share on other sites

Witaj @THeMooN85

Nie mogę teraz komentować o systemie Reputacji, bo jest w trakcie opracowania.

Osoby pracujące nad Społecznością są w większości troskliwe, bo takie osoby są ogólnie pożyteczne i wspomagają społeczności ich pozytywnym poglądem. Lepiej uczyć, niż poniewierać. Oczywiście niektórzy dostają czasami po nosie, bo na to zasłużyli – zdarza się i to.

Łapek w dół nie ma, aby wzbogacić rozmowę między graczami. Możesz oczywiście wypowiedzieć się o danym temacie nawet, jeśli masz negatywną opinię tylko trzymaj się Regulaminu.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, JohhnyBravos said:

Popieram Moon-a. Jak czasami patrzę na fora, to niektórzy stali boruciarze dodają kontrowersyjne wpisy, wykłócają się z pięcioma osobami, ale jego kolega daje mu repkę do góry na każdym komentarzu.

Taka sytuacja jest przeważnie rozstrzygnięta przez Moderatorów z wytrenowanym okiem, którzy czytają temat/odpowiedzi, aby zapoznać się z treścią. Z czasem takie osoby samodzielnie kierują się na pieniek – widziałem to wiele razy.

System jeszcze nie został wprowadzony, więc nie chcę wypowiedzieć się o Twoim drugim punkcie.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie zacytuję:

"What is constructive feedback? Constructive feedback, whether positive or negative, is about detailing what the situation is, and use details/personal experiences to explain your reasoning as well as include ways to improve it, in your own words."

A co kiedy na dany temat nie masz nic konstruktywnego do powiedzenia, bo widzisz, że ten drugi będzie się upierał i tak jak pisze @JohhnyBravos ma on swoich podskakiwaczy, którzy będą zwyczajnie popierać jego durne wypowiedzi i ty zwyczajnie chcesz powiedzieć "nie, gościu, pieprzysz głupoty".

Czy nie lepiej wtedy właśnie dać komuś takiemu możliwość "zareagowania" na post? Na przykład "dislike'iem" Nie musiałby on nawet wpływać negatywnie na jego reputację, chodzi i uświadomienie delikwentowi, że się myli, że nie ma racji, że jego pomysł jest słaby albo zwyczajnie głupi.

Czasami człowiek nawet nie ma ochoty z tym drugim prowadzić konwersacji widząc do czego zmierza taka dyskusja.

 

No a ta druga poruszona sprawa, czyli żebranie o łapki i dzwoneczki to już myślę jest raczej kwestia mentalności. Osobiście nie poniżę się takim czymś jak poproszenie kogoś o + za to że dałem mu moda za nic czy pomogłem w misji... już na warframe.market wprowadzili te punkty reputacji i chcąc nie chcąc musiałem jakoś wyjść z sytuacji by brano mnie na poważnie podczas transakcji. Strona zmusiła mnie do poniżenia się, do kajania się o repkę. Nie wiem jak niektórzy mogą z tym żyć, dla mnie to jest po prostu poniżające.

Może zamiast "systemu" dawania ocen przez ludzi... niech to sama gra ocenia zachowanie ludzi. Ale dyskretnie!

Żyjemy w czasach, gdzie jeszcze nie ma tak chorego systemu zachowania ale boję się, że przyszłość przyniesie potworne zmiany.

 

Link to comment
Share on other sites

@THeMooN85 W takim przypadku jak mówisz polecałbym odesłać danego delikwenta na wiki lub inne wiarygodne źródła. Wprowadzanie w błąd? każdy może się pomylić. Jeśli jednak osoba robi to notorycznie nie sprawdzając źródeł tylko "Ja wiem lepiej bo.." należy mu to wyjaśnić, jeśli nie posłucha lub co gorsza będzie obrażał, wtedy należy taką osobę zgłosić.

Link to comment
Share on other sites

@THeMooN85 Jeśli wypowiesz się z sensem myślę, że wesprze Cię kilka graczy, jeśli nie chcesz się wypowiadać daj sobie spokój, bo krakanie dla krakania nie ma sensu i jest stratą czasu. Zresztą równie dobrze można wykorzystać ten niby system łapek w dół do hejtowania innych graczy przez namulne zgrupowane osoby, działające w klanach i sojuszach. Niestety musisz czasami dostosować się do społeczeństwa danej gry/portalu, tak jest i w życiu gdzie na przykład musisz pracować z innymi ludźmi nawet, jeśli nie widzi Ci się ich podejście/charakter.

Link to comment
Share on other sites

Zmasowany hejt można łatwo wykryć, tak jak można wykryć celowy zmasowany atak hejtu na youtube. Jeżeli w krótkim czasie dany youtuber ma ostre obniżenie ocen i do tego z regionu z którego nie dostaje raczej ocen (jak polskie filmiki dostają 1mln minusów w ciągu 12h z kont w Chinach, gdzie do tej pory miał 5 ocen z Chin przez 5 lat aktywności), to można je zgłosić do administratora. Tak samo jeżeli w krótkim czasie jeden gracz dostaje od jednego klanu/ sojuszu/ znajomych pełno negatywnych ocen, to DE powinni łatwo otrzymać ostrzeżenie z systemu lub sam może łatwo zgłosić problem i prośbę o weryfikację oceny. 

Lepszy wg mnie byłby system ocen z Ubera. Dać graczom narzędzie typu Q&A (wystarczy dać skrót [Q] przed pytaniem i prywatna wiadomość [A] przed odpowiedzią. Jeden gracz zadaje pytanie, prośbę o pomoc, a inny udziela mu odpowiedzi. Przy zamykaniu okna wyskoczyłoby okno z oceną odpowiedzi, czy pomocy w misji za pomocą gwiazdek w skali 0-5. Gracze każdego regionu w danym miesiącu z najwyższą ilością i średnią ocen byliby wpierani przez DE (jak w Uberze ci najlepiej oceniani są chętniej wybierani i nie jestem pewien, ale chyba zostają tymi ekskluzywnymi taksówkami). Miesięczna, czy kwartalna rotacja wymusiłaby trochę to, żeby tacy pomocnicy nie osiedli na laurach, bo już dostali bonusy, czy wsparcie DE...

Link to comment
Share on other sites

A jaki jest sens w dawaniu plusów? Jak ktoś chce pomóc, to będzie pomagał i bez tego. Moim zdaniem wygląda to na system, który pomoże części tej społeczności dowartościować swoje ego i nic więcej. Kiedyś na topie było "mam 4k godzin w Warframe" teraz zmienią to na "mam ileś tam plusów"

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, możliwość oceny czegokolwiek tylko w jedną stronę, tzn. plus albo nic, lub minus albo nic, wypacza system ocen w jakiejkolwiek dziedzinie. Myślę, że przyzwolenie na coś takiego ze strony administratorów forów można uznać za milczące przyzwolenie na - ogólnie pojęty - hejt. Mnie osobiście możliwość dania wyłącznie "plusa" kojarzy się z czasami słusznie minionymi i tzw. propagandą sukcesu.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dr_Someone said:

Moim zdaniem, możliwość oceny czegokolwiek tylko w jedną stronę, tzn. plus albo nic, lub minus albo nic, wypacza system ocen w jakiejkolwiek dziedzinie. Myślę, że przyzwolenie na coś takiego ze strony administratorów forów można uznać za milczące przyzwolenie na - ogólnie pojęty - hejt. Mnie osobiście możliwość dania wyłącznie "plusa" kojarzy się z czasami słusznie minionymi i tzw. propagandą sukcesu.

O tym właśnie pisałem i przestrzegałem. Życie w takim społeczeństwie oznacza cierpienie tych, którzy nie godzą się z takim systemem oceniania. Sami są oceniani negatywnie za wypowiadanie się negatywnie o systemie pozytywnego oceniania. A pozytywne ocenianie w takim systemie jest zakłamane i wymuszone bo nie pozwala na wyrażenie prawdziwej opinii lecz wymusza wchodzenie sobie w żyć mimo szczerych chęci wypowiedzenie się negatywnie na daną sytuację. System ocen powinien być sprawiedliwy albo nie powinien istnieć w ogóle.

Link to comment
Share on other sites

Zlikwidowanie Przewodników. Dobry pomysł. I tak byłą ich garstka, która nie mogła ogarnąć całej masy nowych graczy... I pytania na czacie typu "Przewodnicy? Co to?" albo "To oni serio istnieją?"

Dlaczego po prostu nikt nie pomyśli, aby zrobić normalny tutorial? Bo prawda jest taka że Nagroda Vora prowadzi gracza za rączkę, aż za bardzo i dobrze. Szkoda, że później musisz liczyć na siebie bo nawet kodeks jest często nieaktualny. Albo gracze nie umieją z niego korzystać, bo w sumie ktoś ich nauczył? Pani Lotus tylko zrzędzi i po chwili nikt jej nie słucha (może gdyby częściej mówiły różne postacie i miały bardziej różnorodne kwestie). Dlaczego też nie pomyśleć o wskazówkach dla nowych graczy, aby znaleźli dobry klan. A klan już dba o swoich ludzi, bo po to jest - by grac razem i pomagać sobie nawzajem. 

Jednak system łapek wydaje się być... Nie na miejscu. W końcu w jaki sposób ma to zastąpić przewodników? Nikt za łapkę nie będzie pomagał. No chyba że DE zrobi syndykat z tych łapek. Błagam DE nie róbcie tak. 

Tak czy siak. Oby zmiana poszła w dobrym kierunku.

Link to comment
Share on other sites

Wg. mnie tak wogle, to ten pomysł będzie zmianą przewodników Lotus, którzy byli chętni i przeszli rozmowę kwalifikacyjną, na przewodników Lotus, którzy będą mieli teoretycznie dodatkowo rekomendację społeczności (co będzie naciągane przez brak ocen negatywnych, podbijania przez kolegów ocen, brak rotacji i sprawdzania dokładnego postępów oraz wprowadzenia ocen zerojedynkowych).

Lepiej by było zainwestować w kilka pełnych etatów dla płatnych przewodników. Jeżeli komuś płacisz, to możesz wymagać sumienności, sprawdzać jego pracę, wprowadzać grafik zmian (żeby zawsze był chociaż jeden przewodnik) itd. Mała liczba przewodników?  Każdy przewodnik mógłby dobrać grupę chętnych i zaufanych pomocników - wolontariuszy (jak starzy przewodnicy, czy pomocnicy św. Mikołaja), za których by odpowiadał, nadzorował. Jak zmotywować pomocników - wolontariuszy? Może dając im gratisy pod postacią itemów w grze (także tych niepowtarzalnych, nie do zdobycia w grze), a dla najbardziej wyróżniających się, przewodnicy mogliby wysłać gadżety realne (breloczki, koszulki, czy coś takiego).

Wiadomo oznacza to koszta, ale ta gra się chyba trochę za bardzo rozrosła, żeby po raz kolejny los nowych i zagubionych graczy (którzy jak się wkręcą w grę dają chyba największy przychód, ponieważ chcą mieć wszystko już, bo " rozumiem już wszystko i gra jest taka fajna"), był powierzony wolontariuszom, którym nie zależy aż tak, bo jedynie co mają z siedzenia na przekaźniku (zamiast grać), to sygil i pelerynka, a nadzorowani są wszyscy głównie tylko przez jednego pracownika DE. Dlatego ukryte koszty, powodowane utratą nowych graczy, którzy nie mają pomocy od kliki przewodników wolontariuszy, są wyższe niż inwestycja w porządną strukturę.

Oczywiście, nie mówię Wam, jak macie inwestować pieniądze, ale chciałbym dać do zrozumienia, że powinniście pomyśleć nad czymś nowym, zamiast robić to samo (co nie wyszło), tylko pod inną nazwą.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...